Search
Close this search box.

Akcie a koronavirus: Rychlý a hluboký pád vystřídalo svižné zotavení

Dopady pandemie: dlouhá fronta na nákup v supermarketu. Milán, Itálie - duben 2020

Propuknutí koronavirové pandemie poslalo slibně se rozvíjející akciové trhy do kolen. Namísto lámání nových rekordů Wall Street zamířila střemhlav dolů. Během šesti týdnů se hodnota akcií smrskla o třetinu. Spojené státy americké, ale i Evropa měly za sebou jedno z nejdelších období souvislého hospodářského růstu od konce druhé světové války. A vývoj finančních trhů tuto idylku […]

Z velké recese se finanční trhy vzpamatovávaly skoro šest let

Novinové titulek - finanční krize v roce 2008

Akcie reagují velmi citlivě na sebemenší náznak špatných zpráv. Trhy padají, když přiletí takzvaná černá labuť, tedy když nastanou okolnosti, které nebyly nejen předvídány, ale ani předvídatelné. Jedna taková se objevila v roce 2008 a spustila největší finanční a ekonomickou krizi od Velké deprese 30. let minulého století. Příčiny finanční krize můžeme hledat na americkém hypotečním […]

New York v plamenech aneb 11. září z pohledu akciových trhů

Hasiči operují v blízkosti oblasti známé jako Ground Zero po zřícení Dvojčat 11. září 2001 v New Yorku.

Teroristické útoky z 11. září 2001 na New York a Washington otřásly světem. Dá se říci, že rozbili jednu ze základních jistot, a sice že po skončení studené války je svět opět o něco bezpečnějším místem. Najedou jako by nic z toho neplatilo a podepsalo se to i na výkonnosti finančních trhů. Chceme-li najít vhodný příklad teorie […]

Obsazení Kuvajtu a první válka v zálivu poslaly akcie k zemi. Oživení trvalo přes půl roku

vlaky iraku a kuvajtu jako symbol iracke invaze z roku 1991

Když na začátku srpna 1990 vtrhly elitní irácké jednotky do Kuvajtu, svět byl v šoku. Netrvalo dlouhou a Kuvajt byl prakticky obsazen. Organizace spojených národů sice přijala rezoluci požadující po Iráku okamžité stažení jeho vojsk, brzy ale bylo jasné, že bez vojenského zásahu se krizi vyřešit nepodaří. Během jediného dne akcie na Wall Street propadly o […]

S válkou v Koreji nikdo nepočítal, burzy byly jejím vypuknutím překvapené

tank a korejsti vojaci v obdobi korejske valky

Finanční trhy nesnáší nejistotu. A pravděpodobně neexistuje nic, co je více znejišťuje než válka začínající překvapivým útokem. Právě takový vypukla na počátku 50. let na Korejském poloostrově, v níž pod záštitou OSN bojovala zejména americká vojska. V neděli 25. června 1950 severokorejská lidová armáda překvapila Jižní Koreu a malý vojenský kontingent USA překročením 38. rovnoběžky. Druhý den […]

Když Hitler přepadl Polsko, americké akcie nehnuly brvou. Německý trh dokonce rostl

Začátek první světové války de facto znamenal rozmetání evropských i amerických akciových trhů na prach, ze kterého vstávaly jen pomalu a ve velkých bolestech. Vypuknutí druhého globálního válečného konfliktu ale přineslo zcela jiný, a velmi překvapivý vývoj. Čekali bychom, že válka půjde ruku v ruce s devastací finančních trhů. To sice platilo po vypuknutí první světové války, […]

Z černého pátku v říjnu 1929 se Wall Street vzpamatovávala celé čtvrtstoletí

Ne nadarmo je krach na newyorské burze z podzimu 1929 označován za jedno z nejtemnějších období obchodování s cennými papíry. Investoři přicházeli o celoživotní úspory rychlostí, jakou do té doby západní svět nezažil. Obnova však byla bolestná a dlouhá. Začalo to vlastně už ve čtvrtek 24. října 1929, Evropa se o tom kvůli časovému posunu (a absenci internetu) […]

Čtyři lekce z první světové války pro investory, o které se můžeme opřít i dnes

První světová válka znamenala katastrofu nejen pro běžný život lidí na starém kontinentě, ale i pro finanční trhy. Všechno zlé je ale pro něco dobré, a z chyb našich předků se můžeme poučit a jejich zkušenosti využít k našemu dobru. Co nás v tomto ohledu naučila právě Velká válka? První lekce říká, abychom se vyhnuli sázkám na to, […]

Sarajevský atentát rozpoutal válku a zavřel všechny významné burzy

Když Gavrilo Princip vypálil na konci června 1914 smrtící rány na následníka trůnu rakousko-uherské monarchie Františka Ferdinanda d´Este, neměl ani náznakem tušení, že tím zavdal záminku k rozpoutání do té doby nejhroznějšího válečného běsnění v dějinách lidstva. Krátce po jeho vypuknutí reagovaly i světové akciové burzy. První světová válka začala 28. července 1914, tedy měsíc po sarajevské […]