Search
Close this search box.

Finanční trhy nesnáší nejistotu. A pravděpodobně neexistuje nic, co je více znejišťuje než válka začínající překvapivým útokem. Právě takový vypukla na počátku 50. let na Korejském poloostrově, v níž pod záštitou OSN bojovala zejména americká vojska.

V neděli 25. června 1950 severokorejská lidová armáda překvapila Jižní Koreu a malý vojenský kontingent USA překročením 38. rovnoběžky. Druhý den se severokorejské tanky objevily na předměstí jihokorejské metropole Soul. Tehdejší prezident USA Harry Truman zajistil v OSN schválení rezoluce, která povolovala vojenskou pomoc jižní části Korejského poloostrova. V příštích třech letech zuřila v této části válka, kde na jedné straně stály Spojené státy s mandátem OSN, na straně druhé severokorejská vojska podporovaná Čínou.

[um_loggedout]

Pro přečtení celého článku se musíte přihlásit nebo zaregistrovat…

[/um_loggedout]

[um_loggedin]

F4U (korzáři) se vracejí z bojové mise nad Severní Koreou do USS Boxer. Letadla v příštím úderu budou vypuštěna z letadlové paluby. 4. září 1951. Korejská válka.

Na Wall Street hned v pondělí, druhý den po překvapivém útoku, zavládla panika. Index Dow Jones propadl o 4,7 procenta a během úterý ztratil další téměř procento. V New Yorku byl zobchodován největší objem akcií od německého napadení Polska v září 1939. Do poloviny července 1950 Dow Jones odepsal téměř 15 procent.

Jenže hned další týdny přinesly na Wall Street oživení. Newyorská burza byla schopna do září zcela vymazat své původní ztráty. Pravdou je, že tomu výrazně pomohly vojenské úspěchy Američanů, když se jim podařilo osvobodit Soul.

To ale nebylo všechno. Do roku 1953, kdy korejská válka skončila, index Dow Jones zpevnil téměř o 60 procent. Znamenalo to, že newyorská burza během konfliktu posilovala průměrně o 16 procent ročně. Korejská válka představovala konflikt, který byl co do reakce akciových trhů srovnatelný například s teroristickým útokem na letních olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Dosažení dna trvalo 23 dní a plné zotavení pak necelé tři měsíce.


Investor´s Business Daily
Marketwatch.com

[/um_loggedin]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00