Search
Close this search box.

Účast Spojených států amerických ve válečném konfliktu ve Vietnamu nechala akciové trhy téměř chladnými. Jako by si investoři už zvykli na skutečnost, že války jsou a budou, a dokud se nebojuje na americkém území, nic moc se vlastně neděje.


Za vstup Spojených států do války ve Vietnamu lze označit takzvaný Tonkinský incident, k němuž došlo v srpnu 1964. Okolnosti střetu amerických a severovietnamských lodí ponechme stranou. Jisté je, že poté se USA ve Vietnamu začaly angažovat naplno.

[um_loggedout]

Pro přečtení celého článku se musíte přihlásit nebo zaregistrovat…

[/um_loggedout]

[um_loggedin]

Vietnamská válka (1968 ). Dvě helikoptéry létající nízko nad rýžovými poli v oblasti Jižního Vietnamu.

Jenže akciové trhy nechala tato událost téměř chladnými. Hlavní index newyorské burzy S&P 500 sice začal v reakci klesat, ovšem během jediného dne to bylo jen o pár desetin procenta. Index se odrazil ode dna po 25 dnech a celková ztráta činila jen 2,2 procenta. Burza se poté poměrně dlouho vzpamatovávala (přestože počáteční pokles byl velmi malý), vymazat ztrátu jí trvalo 41 dní.

Vietnamská válka, respektive účast americké armády na ní, trvala asi osm let. Poslední americké jednotky Vietnam opouštěly v březnu roku 1973. Newyorská burza však z konfliktu vyšla posílena, když S&P 500 za celou dobu zpevnil o téměř 30 procent, Dow Jones Industrial Average dokonce o 50 procent.

Zotavení Wall Street z vietnamské války trvalo přibližně stejnou dobu jako útoky bezpilotními letouny (drony) na zařízení pro zpracování ropy patřící největší společnosti světa Saudi Aramco. K tomuto incidentu došlo v září 2019, trhy klesly o čtyři procenta a plné zotavení trvalo 41 dní.


Forsyth, Barron´s.com
Carslson, A Wealth of Common Sense
Duggan, Benzinga.com

[/um_loggedin]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *