Search
Close this search box.

Propuknutí koronavirové pandemie poslalo slibně se rozvíjející akciové trhy do kolen. Namísto lámání nových rekordů Wall Street zamířila střemhlav dolů. Během šesti týdnů se hodnota akcií smrskla o třetinu.


Spojené státy americké, ale i Evropa měly za sebou jedno z nejdelších období souvislého hospodářského růstu od konce druhé světové války. A vývoj finančních trhů tuto idylku jen podtrhával. Když propukla pandemie koronaviru, na Wall Street a na každé další významné světové burze zavládla panika. Během několika málo týdnů se hodnota akcií propadla o desítky procent a zdálo se, že se bude opakovat 12 let stará epizoda spojená s finanční krizí.

[um_loggedout]

Pro přečtení celého článku se musíte přihlásit nebo zaregistrovat…

[/um_loggedout]

[um_loggedin]

Koncept pandemie a ekonomické recese, kdy se střídali fáze medvěního a býčího trendu.

Kvalitativně se ale jednalo o zcela jinou krizi než tu z roku 2008. Zatímco tehdy byly vážně narušeny fundamenty finančního systému (hlavně bankovního sektoru), pandemie koronaviru nic takového nepředstavovala. Trhy se hroutily především kvůli obrovské nejistotě, která zachvátila celý svět.

Situaci ale poměrně rychle stabilizovala opatření přijatá vládami jednotlivých zemí v kombinaci s bleskovou reakcí centrálních bank. Finanční trhy s tak už po několika málo týdnech začaly odrážet ode dna. Hlavní index newyorské burzy S&P 500 se na svou předpandemickou úroveň vrátil v průběhu srpna 2020 asi po 25 týdnech od prvního propadu způsobeného příchodem koronaviru.

Podobný vývoj nastal také u zbylých akciových indexů Wall Street, ale i na dalších světových burzách. Ba co víc, akcie začaly překonávat svá historická maxima a tento trend pokračoval prakticky až do konce roku 2021. Tou dobou už začala převládat u investorů očekávání, že centrální banky budou zpřísňovat svou politiku. Do roku 2022 tak akciové trhy už vstupovaly víceméně na začátku mírně sestupného trendu.


Russel, Hadi, New York Times
Clifford, CNBC.com

[/um_loggedin]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00