Search
Close this search box.

Začátek první světové války de facto znamenal rozmetání evropských i amerických akciových trhů na prach, ze kterého vstávaly jen pomalu a ve velkých bolestech. Vypuknutí druhého globálního válečného konfliktu ale přineslo zcela jiný, a velmi překvapivý vývoj.

Čekali bychom, že válka půjde ruku v ruce s devastací finančních trhů. To sice platilo po vypuknutí první světové války, začátek té druhé paradoxně znamenal spíše opak. Přepadení Polska německým Wehrmachtem v září 1939 newyorská burza prakticky nezaznamenala. Akcie na Wall Street až do obsazení Francie Německem spíše rostly. Spojené státy totiž dlouho věřily, že válka se bude týkat jen Evropy a že USA jsou chráněny Atlantským a Tichým oceánem.

[um_loggedout]

Pro přečtení celého článku se musíte přihlásit nebo zaregistrovat...

[/um_loggedout]

[um_loggedin]

Bitevní loď USS ARIZONA se potopila poté, co byla zasažena japonským leteckým útokem 7. prosince 1941 v Pearl Harbor.

Teprve až když bylo čím dál jasnější, že Amerika stranou války stát nezůstane, dostavily se na Wall Street výprodeje. Největší rána přišla poměrně krátce po útoku Japonska na Pearl Harbor koncem roku 1941. V té chvíli už Spojené státy byly ve válce a pokles akcií v New Yorku pokračoval několik měsíců. Dow Jones během nich odepsal asi třetinu své hodnoty a ode dna se odrazil v dubnu 1942, kdy Spojené státy začínaly mít ve válce s Japonskem pozvolna navrch a karta se obracela i v Evropě. Na předválečnou úroveň však americké akcie vystoupaly až někdy na přelomu let 1945 a 1946.

Mnohem zajímavější vývoj akciové burzy nastal v Německu. Nástup Adolfa Hitlera k moci v lednu 1933 přinesl na trhy paniku, akcie výrazně ztrácely. Teprve až hospodářské oživení v dalších letech vedlo k posilování finančních trhů. Během roku 1938 sice došlo k mírnému zakolísání směrem dolů, další téměř tři roky přinesly nebývalý růst. Už v roce 1940 se akcie dostaly na úroveň před nástupem Velké deprese a rostly až do porážky německých vojsk v bitvě o Stalingrad.

Aby akcie nemohly klesat, došlo ke zmrazení jejich cen a v srpnu 1944 burzy v Německu zastavily obchodování. Ke jeho obnovení došlo až po skončení války, kdy ale akciový trh vznikl prakticky na nových základech. Ještě v letech 1948 a 1949 ale akcie nevykazovaly žádný významný růst, teprve až po rozdělení Německa na Spolkovou republiku Německo a Německou demokratickou republiku došlo k rapidnímu růstu akcií. Ale to se týkalo už jen takzvaného Západního Německa.

Londýnská burza se sotva začínala vzpamatovávat z Velké deprese, začala opět klesat. Mezi lety 1937 a 1940 ztratily akcie obchodované v Londýně asi 53 procent své hodnoty. Rozhodující byl pro ně obrat v bitvě o Británii a už přibližně v polovině roku 1942 dosáhly předválečné úrovně. Na konci války byly silnější asi o osm procent.

Hoover, Investor´s Business Daily
Piper, Medium.com
Taylor, Global Financial Data

[/um_loggedin]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00