Pandemie otevřela investorům v rámci nemovitostí řadu příležitostí. Na druhou stranu negativně ovlivnila některá hospodářská odvětví. Jak ovlivnila pandemie investování do nemovitostí, a vyplatí se stále investovat do realit?
Pandemie měla obecně významný dopad na realitní sektor, a to jak na rezidenční, tak i na komerční nemovitosti. Přestože tento dopad byl převážně pozitivní, v některých ohledech kovid investorům situaci ztížil.
Pojďme se společně podívat na to, co pandemie skutečně napáchala v oblasti trhu s nemovitostmi, a co naopak dobrého přinesla.
Jaká jsou pozitiva?
Zlevnily se půjčky
Sazby hypoték klesly v roce 2020 na rekordní minimum a od té doby jsou stále atraktivní. Vzhledem k tomu, že úvěry byly levnější, poskytly investorům i běžným spotřebitelům příležitost k levnějšímu nákupu nemovitostí.
Poptávka po bydlení prudce vzrostla
Po velmi krušném roce 2020, kdy pronajímatelé doslova žadonili o nájemné, poptávka po nájemném výrazně vzrostla. Trh na to očividně zareagoval tak, že ceny nájmů začaly rychle stoupat.
V současné době jsou majitelé rezidenčních nemovitostí ve stabilním postavení. Pronajímatelé, kteří pronajímají své nemovitosti ve městech, mohou v nejbližší době z důvodu nedostatku bydlení těžit z této situace ještě více.
Zvýšená poptávka po skladových prostorách
Pandemie rovněž přispěla ke změně způsobu, jakým většina lidí provádí nákupy. Od roku 2020 spotřebitelé nakupují vše online, počínaje oblečením a konče domácími spotřebiči.
Toto spotřebitelské chování vyvolalo obrovský vzestup poptávky po skladových prostorách a distribučních centrech. To podpořilo zejména růst fondů REIT se zaměřením na průmyslové plochy.
Jaká jsou negativa?
Zdražily se ceny nemovitostí
Zatímco sazby hypoték byly po celou dobu pandemie výhodné, ceny nemovitostí se naopak vymykaly kontrole. Prodávající nemovitostí váhali s prodejem, což bylo do jisté míry způsobeno kovidovou krizí.
V důsledku toho výrazně utrpěla poptávková strana, což vedlo ke zvýšení cen nemovitostí. Tato vyhrocená situace nejenže ztěžovala život kupujícím, ale představovala také výzvu pro investory, kteří neměli dostatek možností, jak nakoupit nemovitosti.
Bankroty a zástava cestování
Zatímco průmyslovým REIT se během pandemie dařilo, maloobchodní a pohostinský sektor byl doslova zdevastovaný. V roce 2020 došlo k rekordnímu počtu bankrotů maloobchodních prodejen a jejich uzavření.
V tom samém roce se doslova přestalo cestovat, což vedlo k prudkému poklesu hotelových rezervací.
Prázdné kancelářské prostory
Na začátku pandemie spousta firem přistoupila k práci na dálku. O dva roky později velké množství zaměstnavatelů nechává své zaměstnance pracovat z domova.
To ovšem způsobilo značný rozruch mezi investory, kteří vlastnili fondy REIT orientované na kancelářské budovy.
Závěr
Ve zkratce lze shrnout, že jsme náležitě nepostřehli rozsah dopadu pandemie a jejího účinku na nemovitostní trh.
Nicméně můžeme konstatovat, že na začátku letošního roku jsou hypoteční sazby vyšší než dříve a možná budou ještě stoupat.
Poptávka po nájmech zůstane zřejmě vysoká minimálně do první poloviny roku 2022, neboť ceny nemovitostí zůstávají stále vysoké.
Kancelářské prostory se nacházejí na tenkém ledě, proto musíme vyčkat, jakým směrem se bude pandemie ubírat. Teprve pak budeme schopni lépe předvídat, zda se vyplatí investování do nemovitostí.
Zdroj: The Motley Fool