Guvernér Fedu Jerome Powell vyslal jasný signál finančním trhům. Úrokové sazby ve Spojených státech zřejmě půjdou ještě výše, než se původně očekávalo, a navíc ještě o něco rychleji. Boj s inflací není u konce, a tak je třeba použít silnější kalibr k jejímu zkrocení. Americký dolar se tak stále drží na tříměsíčních maximech vůči hlavním světovým měnám.
Americký dolar se vůči koši světových měn drží na nejvyšších úrovních za poslední tři měsíce. Hlavním důvodem je opakované vyjádření guvernéra Federálního rezervního systému Jeromea Powella ve směru možného pokračování zpřísňování měnové politiky.
Zatímco doposud trhy očekávaly, že základní úroková sazba Fedu bude kulminovat blízko hranice pěti procent a po nějaké době bude snižována, aktuální ekonomická situaci si pravděpodobně vyžádá její další zvyšování.
„Jestliže nám data napoví, že je zapotřebí pokračovat ve zpřísňování pokračovat, měli bychom být připraveni zvýšit tempo, jakým úrokové sazby zvyšujeme,“ řekl Jerome Powell během svého projevu v komoře amerického Kongresu.
„Powell naznačil, že březnové měnověpolitické rozhodnutí bude závislé na datech. Otázkou je, zda lednové ekonomické oživení byla změna trendu, nebo jen výkyv,“ vysvětlil pro agenturu Reuters Powellova slova Thierry Wizman, globální stratég společnosti Macquarie.
Z tržních pozic nicméně vyplývá, že existuje až 70procentní šance, že Fed ještě v tomto měsíci své základní sazby zvýší o půl procentního bodu. Ještě před měsícem taková pravděpodobnost činila pouhých devět procent.
Zdroj: Wee, Alves (Reuters)