Velcí i drobní investoři stále intenzivněji hledají způsoby, jak své peníze ochránit před neutuchající inflací. A vrhají se ve velkém na investiční fondy. Ty v prvním únorovém týdnu zaznamenaly největší čistý příliv finančních prostředků za posledních šest týdnů.
Celkem 24,2 miliardy dolarů činil ve sledovaném období čistý příliv finančních prostředků do investičních fondů v USA, Evropě a Asii dohromady. Z toho více než polovina (14,2 miliardy) směřovala do fondů ve Spojených státech, přes šest miliard do fondů evropských a asi dvě miliardy do asijských. Vyplývá to z aktuálních dat platformy Refinitiv.
Fondy finančního sektoru zaznamenaly čistý příliv v objemu 1,6 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední tři týdny. Fondy investující do energetiky nebo utilit získaly po necelých 800 milionech dolarů. K čistému odlivu došlo u fondů, jež se zaměřují na spotřebitelský sektor, zdravotnictví nebo technologie. Dohromady ztratily skoro 1,7 miliardy dolarů.
Vůbec největší odliv nastal u fondů, které investují do dluhopisů. V prvních sedmi únorových dnech z nich investoři stáhli přes devět miliard dolarů. Čtyři miliardy připadly na krátkodobé bondy, více než dvě miliardy pak na střednědobé. V obou případech jde o čistý odliv pátý týden v řadě. Více než 1,5 miliardy dolarů „zmizelo” také z fondů, které obchodují s dluhopisy chráněnými před inflací. Na druhé straně došlo k čistému přílivu investic do vládních dluhopisů, a to v objemu 3,2 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední tři týdny.
„Jsme přesvědčeni, že výprodeje u dluhopisů mají do značné míry technický charakter, jelikož dluhopisové fondy mají stále poměrně robustní fundamenty i silné bilance,” uvedl pro agenturu Reuters Paul Benson, šéf společnosti Efficient Beta.
Dogra, Murugaboopathy,
Reuters