Search
Close this search box.

Investiční fondy zaznamenaly největší čistý příliv financí za posledních šest týdnů

Velcí i drobní investoři stále intenzivněji hledají způsoby, jak své peníze ochránit před neutuchající inflací. A vrhají se ve velkém na investiční fondy. Ty v prvním únorovém týdnu zaznamenaly největší čistý příliv finančních prostředků za posledních šest týdnů.


Celkem 24,2 miliardy dolarů činil ve sledovaném období čistý příliv finančních prostředků do investičních fondů v USA, Evropě a Asii dohromady. Z toho více než polovina (14,2 miliardy) směřovala do fondů ve Spojených státech, přes šest miliard do fondů evropských a asi dvě miliardy do asijských. Vyplývá to z aktuálních dat platformy Refinitiv.

Fondy finančního sektoru zaznamenaly čistý příliv v objemu 1,6 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední tři týdny. Fondy investující do energetiky nebo utilit získaly po necelých 800 milionech dolarů. K čistému odlivu došlo u fondů, jež se zaměřují na spotřebitelský sektor, zdravotnictví nebo technologie. Dohromady ztratily skoro 1,7 miliardy dolarů.

Vůbec největší odliv nastal u fondů, které investují do dluhopisů. V prvních sedmi únorových dnech z nich investoři stáhli přes devět miliard dolarů. Čtyři miliardy připadly na krátkodobé bondy, více než dvě miliardy pak na střednědobé. V obou případech jde o čistý odliv pátý týden v řadě. Více než 1,5 miliardy dolarů „zmizelo” také z fondů, které obchodují s dluhopisy chráněnými před inflací. Na druhé straně došlo k čistému přílivu investic do vládních dluhopisů, a to v objemu 3,2 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední tři týdny.

„Jsme přesvědčeni, že výprodeje u dluhopisů mají do značné míry technický charakter, jelikož dluhopisové fondy mají stále poměrně robustní fundamenty i silné bilance,” uvedl pro agenturu Reuters Paul Benson, šéf společnosti Efficient Beta.


Dogra, Murugaboopathy,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00