Search
Close this search box.

Posvěcení práce z domova? Zaměstnavatelé se bojí soudních tahanic

Takzvaný homeoffice patří k poměrně oblíbeným zaměstnaneckým benefitům, ze kterého se v uplynulém roce ve velké míře stala nutnost. Zaměstnavatelé se ale nyní obávají uzákonění možnosti volby, zda chce zaměstnanec pracovat z kanceláře nebo v domácím prostředí.

Zaměstnavatelé se připravují na vlnu zákonných úprav práce z domova, která zřejmě v jednotlivých přijde. Obliba homeoffice totiž během pandemie narostla a někteří zaměstnanci zjistili, že se jim v domácím prostředí pracuje lépe a jsou dokonce produktivnější. Poptávají proto změnu zákonů tak, aby si mohli zvolit, zda budou pracovat přímo na pracovišti, z domácí kanceláře nebo zda se budou pohybovat v nějakém hybridním režimu.

„Případné zavedení práva na práci z domova by bylo podstatným rozšířením současného právního rámce v oblasti zvýšení flexibility pracovního trhu,“ uvedla pro portál Yahoo! Finance Hannah Nethertonová z britské poradenské firmy v oblasti pracovního práva CMS.

Podle ní se ale takových změn zaměstnavatelé spíše obávají. „Jedinou jistotou je, že neexistuje jediné univerzální řešení takové právní úpravy. Někteří zaměstnavatelé se totiž velmi těší, až se zaměstnanci vrátí na pracoviště, jinde jsou zase připraveni přivítat hybridní pracovní model,“ dodala.

Anne Sammonová z poradenské společnosti Pinsent Masons zdůrazňuje, že bude důležité, do jaké finální podoby se legislativní úprava práce z domova přetaví. „Existuje riziko, že se to celé může lehce zvrhnout v příliv požadavků od zaměstnanců na práci z domova, což by mohlo vyústit v soudní tahanice o to, zda existuje něco jako právo či nárok na homeoffice,“ uvedla rovněž pro Yahoo! Finance.

Před rozšiřováním práce z domova však dlouhodobě varují odbory. Prakticky po celé Evropě roste tlak na to, aby zaměstnanci měli právo na odpojení, tedy aby zaměstnavatel automaticky nepočítal s tím, že jsou stále on-line. Další úskalí vidí v úpravě pracovních úrazů nebo příspěvku zaměstnancům na náklady spojené s prací z domova. Například na otop nebo vodu.


Foy, Yahoo! Finance
Patočková, E15.cz

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05