Search
Close this search box.

3 racionální důvody, proč byste měli zvážit investici do REIT (datová centra)  

Dramatické poklesy na trzích vás mohou přimět k tomu, abyste sebrali své peníze a odešli někam do ústraní. Nicméně to může být také skvělá příležitost k nalezení výhodných nákupů, zejména mezi společnostmi, které poskytují nezbytné služby v rozvíjejících se sektorech, jako jsou právě datová centra.  


Datová centra fungují jako fyzický hostitel digitálního světa, který se neustále zvětšuje. Tento trend rostoucí poptávky po datových úložištích znamená, že poskytovatelé takové infrastruktury jsou pro značnou část světa stejně nezbytní jako vodárenské a elektrické společnosti. 

Datová centra jsou mimořádně komplexní a finančně nákladné na provoz, na které průměrný investor stěží dosáhne. Proto na řadu přicházejí nemovitostní investiční fondy (REIT). Po vlně akvizic v uplynulém roce zůstaly pouze na poli tři hlavní hráči v oblasti datových center: Equinix (EQIX 2,63 %), Digital Reály Trust (DLR 2,69 %) a Iron Mountain (IRM 1,77 %).  Rostoucí poptávka 

Analytická společnost Research and Markets publikovala nejnovější zprávu, podle které by měl růst v oblasti kolokačních a spravovaných hostingových služeb v Severní Americe do roku 2026 činit 52,5 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 11,4 % ročně. 

Arizton mezitím odhaduje růst evropského trhu o 5,6 % ročně a investice do roku 2027 ve výši 36,5 miliardy dolarů. Podobný optimismus panuje na celém světě. Všechny tři jmenované firmy v poslední době realizovaly rozsáhlé investice v Indii, dalších částech Asie a v Africe. 

Tento růst může být zmírněn případným poklesem poptávky v důsledku recese nebo specifických narušení na trhu, ale mezitím se nikomu nepodařilo v dohledné době vypnout internet. Opět se zde promítá zásadní charakter služeb, které tyto společnosti poskytují. Solidní výnosy  

Iron Mountain mezi těmito třemi rivaly jednoznačně vede v celkovém výnosu za poslední tři roky, kdy dosáhl návratnosti 106 %, zatímco u Equinix to bylo přibližně 39 % a u Digital Realty pouze 20,5 %. 

Co se týče dividend, které mohou nabývat na významu, jelikož investoři se v těchto krušných časech obracejí k výdělečným akciím, společnost Digital Realty zvyšuje své dividendy již 19 let v řadě a v současné době dosahuje výnosu přibližně 3,72 %.  

Equinix roste již sedm let v řadě, z toho v posledních třech letech přibližně o 8 %, a vynáší přibližně 2 % ve srovnání s 1,4 % u indexu S&P 500. Naopak Iron Mountain je trochu pozadu v růstu dividendy, od roku 2018 nedošlo k žádnému výraznému navýšení, ale její výnos se pohybuje kolem 4,8 %. 

Zdá se, že všechny tyto tři společnosti mají dostatečný peněžní tok, aby mohly pokrýt dividendové výplaty i v těchto nejistých časech, přičemž udržitelný výplatní poměr je nyní přibližně 43 % u Digital Realty, 52 % u Equinixu a 65 % u Iron Mountain. Velcí hráči a vlna akvizic 

Společnost Blackstone zahájila v loni vlnu akvizic REIT fondů v oblasti datových center. Například v létě to byla akvizice fondu QTS Realty Trust. 15. listopadu pak bylo oznámeno, že firma American Tower kupuje fond CoreSite Realty.  

Tento měsíc firma Switch přijala nabídku na odkup od investičních skupin DigitalBridge a IFM Investors, která ukončí oznámený přechod společnosti na REIT a místo toho ji převede do soukromého vlastnictví. 

Znamená to, že podobný osud čeká i společnosti Equinix, Digital Realty a Iron Mountain? To se teprve uvidí, ale pokud ano, současní akcionáři by na transakci pravděpodobně vydělali, zejména při nízké vstupní ceně jejich akcií.  


Marc Rapport  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05