Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron chtějí uspíšit koordinaci při znovuotevírání hranic mezi členskými státy Evropské unie. Jsou si vědomi, že bez toho bude hospodářské oživení probíhat déle, současně nechtějí zvýšit riziko šíření mutací koronaviru.
„Některé země už dříve otevřely své hranice kvůli turistickému ruchu. Musíme být ale opatrní, aby se v Evropské unii nezačaly šířit různé varianty koronaviru,“ uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron během pátečního jednání se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně. „Opatrnost je pořád nezbytná. Jedině tak můžeme mít už v létě zpět mnoho našich svobod, ne-li všechny,“ doplnila Merkelová Macrona.
Státníci se shodli, že ekonomické oživení Evropy má prioritu před rozpočtovými pravidly, a proto byl pozastaven takzvaný Pakt stability a růstu. Ten členské země eurozóny zavazuje k respektování fiskálních pravidel vycházejících z maastrichtských kritérií.
Turistický ruch je pro ekonomiku Evropské unie zcela klíčovým odvětvím v sektoru služeb. Jsou na něm závislá další odvětví, jako doprava, ubytování nebo pohostinství. Tvoří asi 5,6 procenta hrubého domácího produktu Evropské unie. To představuje asi 900 miliard eur. V důsledku turistického ruchu existuje necelých 35 milionů pracovních míst.
Na daném odvětví nejvíce závisí tradičně země, které leží u moře a mají teplé klima. V Chorvatsku tvoří turismus skoro 20 procent tamního hrubého domácího produktu. Ještě Kypr a Malta mají dvouciferný podíl cestovního ruchu na HDP.
Nasr, Carrel, Reuters
Eurostat