Search
Close this search box.

Riziko globální recese se zvýšilo na 50 procent, předpovídá americká banka

Dozvuky koronavirové pandemie, energetická krize a pokračující válka na Ukrajině jsou hlavními faktory, které zvýšily pravděpodobnost globální hospodářské recese. Vyplývá to z aktuálního odhadu americké banky Citigroup.


Pravděpodobnost celosvětové hospodářské recese se zvýšilo takřka na 50 procent. Vedle dozvuků koronavirové pandemie, která narušila globální dodavatelské řetězce, energetické krize a pokračující války na Ukrajině se k faktorům ekonomického poklesu přidaly také reakce významných centrálních bank na vysokou inflaci.

„Historické zkušenosti indikují, že desinflace s sebou často nese náklady v podobě obětování hospodářského růstu. Vidíme proto celkovou pravděpodobnost recese velmi blízko 50 procentům,“ uvedli podle agentury Reuters analytici americké banky Citigroup.

Banka Barclays už dříve snížila odhad růstu vyspělých ekonomik v příštím roce na pouhé jedno procento. Eurozóna by dokonce mohla vstoupit do recese již od čtvrtého čtvrtletí tohoto roku, píše agentura Reuters s odkazem na Barclays.

„Mezitím však zřejmě jako první narazí americká ekonomika s tím, jak Fed zvyšuje úrokové sazby a je odhodlán k jejich dalšímu růstu nad neutrální úroveň,“ uvedli analytici Barclays. Že se americké hospodářství chystá k obratu trendu, nasvědčuje také vývoj na tamním realitním trhu. Prodeje nových domů v USA totiž klesají.

Již od počátku roku také klesá hodnota akcií nejen na Wall Street a investoři se stahují z kryptoměnových trhů. Rovněž spotřebitelská a podnikatelská důvěra se ve vyspělých zemích vydala směrem dolů.


Aripaka, Chakravarty,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00