Search
Close this search box.

Světové akcie se ke konci týdne vydaly směrem dolů. A může přijít další pokles

Hlavní asijské, evropské i americké burzy během čtvrtečního obchodování zamířily do negativního teritoria. Pokračuje tak období poměrně výrazného kolísání finančních trhů, které je umocněno obavami ze stagflace a špatných hospodářských výsledků největších veřejně obchodovaných společností.


Právě posledně jmenovaný faktor zdá se být tím nejvýznamnějším, který momentálně stojí za poklesem globálních akcií. Během čtvrtku nejvíce oslabovaly trhy v Asii, o něco menší propad zaznamenaly akcie v Evropě a americké burzy se ukázaly být vítězem dne, jelikož jejich ztráty se odehrály jen v řádu desetin procent.

Jenže horší než očekávané výsledky největších veřejně obchodovaných amerických společností mohou strhnout další lavinu výprodejů. Podle Thomase Mathewse, analytika poradenské společnosti Capital Economics, se může snadno stát, že hlavní index newyorské burzy klesne až na 3750 bodů ze současných více než 3900 bodů. To by představovalo pokles o čtyři procenta, což je v horizontu několika málo dní velmi výrazný propad.

Dalším faktorem, který tlačí spíše na pokles akcií, je rostoucí riziko hospodářské recese v USA a eurozóně. Podle analytika Marka Kolanoviče z JP Morgan Chase & Co. se ukazuje, že trhy pracují s až 70procentní pravděpodobností, že Spojené státy a eurozónu postihne v blízké budoucnosti recese.

Vedle toho rovněž roste riziko, že centrální banky budou dál zasahovat proti inflaci zvyšováním úrokových sazeb, čímž pádem ale budou snižovat objem peněz, které proudí právě do trhu s aktivy. Obrazně řečeno, že poptávka po akciích, dluhopisech či jiných obdobných aktivech bude chlazena restriktivní měnovou politikou a zvyknutí si na nový normál může nějakou dobu trvat.


Lou Chen,
Marketwatch.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00