Search
Close this search box.

Medvědí trh a nejčastější investiční chyby

Medvěd a červená šipka, v pozadí čísla a svíčkový graf. Koncept medvědí trh a pokles akciového trhu
Zdroj: shutterstock.com

Akciové trhy již nějakou dobu zažívají medvědí trh. Předchozí měsíc se index S&P 500 ocitl pod hranicí medvědího trendu, která se definuje poklesem o 20 % a více od svého posledního maxima. I ti nejzkušenější investoři se v takových situacích mohou zaleknout.


Někteří analytici odhadují, že by se mohlo schylovat k recesi, a vzhledem k tomu, že inflace dosahuje 40letých maxim, může být situace na akciovém trhu ještě horší.

Přesto by se investoři měli v období medvědích trendů vyvarovat některých chybných kroků. V následujících odstavcích se dozvíte, o které investiční chyby se jedná. 


Chyba č. 1: Neustálá kontrola portfolia 

Pravidelné sledování výkonnosti akcií, které vlastníte, může vyvolávat strach a paniku. To by ovšem byla chyba pro dlouhodobě smýšlející investory.

Jak nám ukazuje historie, trh se vždy zotaví. Pokud vlastníte akcie kvalitních společností, zpravidla se odrazí ode dna.


Chyba č. 2: Investice bez řádné analýzy  

Pro běžné investory jsou poklesy prakticky ekvivalentem nápisu „výprodej“ ve výloze kamenného obchodu.

I stabilní společnosti se ocitají v záporných číslech, což pro vás vytváří ideální příležitost k nákupu. Je důležité investovat tolik peněz, kolik si můžete dovolit ztratit.

Navíc skutečnost, že pokud cena akcie klesá, nemusí nutně znamenat, že se ji vyplatí koupit. Před nákupem je důležité provést řádnou analýzu.


Moderna jako investiční příležitost 

Jedním z důvodů, proč například Moderna v poslední době klesá je, že její vyhlídky se některým investorům zdají být nejasné.

Jak bude vypadat segment vakcín proti kovidu po letošním roce? Bude Moderna i v roce 2023 schopna generovat výrazné prodeje ze svého jediného produktu? 

Výše uvedené otázky jsou legitimní, nicméně se zdá, že Moderna má předpoklady k tomu, aby se po letošním roce odrazila zpět nahoru.

Společnost má řadu nadějných programů a dostatek finančních zdrojů, aby mohla uvést na trh alespoň několik dalších nových produktů.

Tato biotechnologická firma zakončila první kvartál s objemem hotovosti ve výši 19,3 miliardy dolarů. To je více než dvakrát více než měla na konci prvního čtvrtletí předchozího hospodářského roku.

Akcie Moderny během letošního roku ztratily 35 % své hodnoty, což může být pro dlouhodobé investory nyní skvělá investiční příležitost.


Závěr

Medvědí trh není nic příjemného.

Nicméně investoři z nich mohou vytěžit maximum tím, že omezí neustálou kontrolu portfolia a využijí tak příležitosti k nákupu zajímavých akcií, které právě zažívají poklesy.  


Zdroj: The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00