Search
Close this search box.

Růst až o 320 %? Tato tech akcie doslova pobízí k nákupu

Himax Technologies není v technologickém odvětvím pojmem, ale tato tchajwanská společnost za posledních pár let doslova nakopla akciový trh poté, co vzrostla poptávka po polovodičových čipech, které se dnes hojně využívají na různých typech displejů.  


Investoři, kteří přesouvají své investice do této růstové akcie, chtějí tak benefitovat z různých koncových trhů, které zahrnují chytré telefony, tablety, automobilový průmysl, televize, notebooky, virtuální realita nebo chytré domácnosti a další, které jsou závislé na čipových technologiích.  

Překvapivé na tom je, že akcie Himax zůstávají i nadále velmi levné, přestože vykazují mimořádný růst a impozantní zisky. Nicméně je důležité poznamenat, že Himax má stále dostatek prostoru na to, aby mohl kultivovat své podnikání a obsloužit tak další trhy. V následujících odstavcích se podíváme na to, proč tomu tak je.  Co přesně pohání růst Himax Technologies?  

4. listopadu společnost Himax zveřejnila své hospodářské výsledky za třetí kvartál roku 2021, které odhalily tajemství růstu tržeb a zisků. Tržby ve třetím čtvrtletí vzrostly o 75 % na 421 milionů dolarů, zatímco upravený zisk činil 0,79 dolarů na akcii, což v porovnání s předchozím rokem se jedná o masivní nárůst (upravený zisk činil 0,07 dolarů na akcii).  

V předchozím roce vedení společnosti na konferenci uvedlo, že tento působivý růst byl především způsoben silným prodejem, a to ve všech obchodních segmentech jako jsou ovladače displejů větších rozměrů, středních a menších rozměrů.  

Segment s velkoplošnými displeji představoval ve třetím kvartálu 28 % jeho tržeb, a zároveň se tržby oproti předchozímu období více než zdvojnásobily. Růst tohoto segmentu byl způsoben zejména prudkým nárůstem poptávky po čipech, které se používají v televizorech, noteboocích a monitorech.  

Práce na dálku a online vzdělávání byly hnacími faktory nárůstu dodávek notebooků a ovladačů monitorů, zatímco poptávka po špičkových televizorech rovněž zaznamenala nárůst tržeb. Segment se středními a menšími displeji vyprodukovaly pro Himax téměř 60 % příjmů, a vzrostl tak o 66 %. Avšak největším katalyzátorem růstu byl automobilový segment, který zaznamenal nárůst tržeb až o 150 %.  

Prodeje tabletů a chytrých telefonů též zamířily směrem nahoru. Himax vykázal 75 % nárůst tržeb souvisejících s tablety, a to díky svému solidnímu postavení na trhu tabletů operujících na Androidu, zatímco tržby ze smartphonů vzrostly o 20 % oproti předchozímu roku.  

Himax jako výrobce čipů očekává, že se jeho tržby ve třetím kvartále letošního roku zvýší až o 6 %. To by se zřejmě promítlo do tržeb, a zisky by tak činily ve výši 446 milionů dolarů, což by znamenalo nárůst o 62 % oproti tržbám z předchozího roku, kde tržby činily ve výši 275,8 milionů dolarů.  

Očekává se, že upravený zisk dosáhne mezi 0,78 až 0,83 dolaru na akcii, což by byl impozantní skok oproti 0,19 dolaru na akcii z předchozího období. Nebude tedy žádným překvapením, když si Himax dlouhodobě udrží význačný růst. Proč mohou investoři očekávat rostoucí trend?  

Odhady třetích stran poukazují na to, že Himax po Novateku, Samsungu a SilliconWorks má 10 % podíl na celkovém trhu s displeji. Dobrou zprávou je, že Himax získává značný podíl v klíčových segmentech, kde roste poptávka po displejích.  

Přesněji řečeno, Himax ve třetím kvartálu roku 2021 ovládal třetinu trhu displejů pro automobilový průmysl. Himax ve třetím čtvrtletí dodal automobilovému sektoru více než 1 milion čipů typu TDDI (integrace dotykového ovladače a ovladače displeje), a zároveň predikuje, že tento byznys v letošním roce zažije exponenciální nárůst.  

Ve skutečnosti společnost Himax letos očekává, že se automobilový segment stane jeho největším zdrojem příjmů, a to na základě dodavatelských smluv, které Himax uzavřel. Jeho čipy používají přední automobilky jako je Mercedes-Benz nebo Jaguar. To Himax staví do solidní pozice, které dle odhadů třetích stran může v roce 2027 vygenerovat tržby kolem 40 miliard dolarů.  

Segment se smartphony bude dalším dlouhodobým katalyzátorem, jelikož se očekává, že prodej čipů typu TDDI bude v roce 2025 dosahovat až 954 milionů prodaných kusů. Vzhledem k tomu, že přední čínští výrobci smartphonů, jako jsou Vivo, Oppo, Xiaomi a Huawei, jsou zákazníky společnosti Himax, zdá se, že Himax má velmi dobrou pozici k tomu, aby maximalizoval příležitosti a potenciál v oblasti smartphonů.  Proč si nenechat ujít příležitost jako je Himax?  

Akcie společnosti Himax Technologies jsou nyní velmi levné navzdory úchvatnému tempu růstu. Akcie má poměr ceny k zisku 6,6, zatímco násobek budoucích zisků je 5. Poměr ceny akcií Himax k prodeji je 1,6. Vzhledem k tomu, že Himax si pravděpodobně udrží rostoucí trend, vypadá to jako ideální sázka pro investory, kteří chtějí levně nakoupit technologické akcie.  


Harsh Chauhan 
The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05