Search
Close this search box.

4 investiční chyby, které vás mohou zaskočit hůře než hospodářská recese 

Mnoho lidí se nyní obává recese a někteří již zaznamenali ztrátu hodnoty svých investičních portfolií. To může znít poněkud děsivě, zejména proto, že není ve vašich silách ovlivňovat vývoj ekonomiky. Nicméně můžete kontrolovat způsob, jakým investujete. 


Předcházení těmto čtyřem investičním chybám však nemusí kompletně zabránit veškerým finančním ztrátám. Může vám však pomoci zmírnit vaše starosti. Žádná diverzifikace  

Diverzifikace investic vám umožní minimalizovat ztráty tím, že žádná akcie nebude mít na vaše portfolio příliš výrazný vliv.  

Zkuste rozložit své finanční prostředky mezi alespoň 25 různými akciemi v rámci různých hospodářských odvětví, a to pro případ, že jedna společnost nebo odvětví na trhu utrpí značný propad. Díky diverzifikaci budete mít k dispozici další investice, kterým se pravděpodobně bude dařit. 

Investice do indexového fondu je jednoduchým způsobem, jak diverzifikovat své úspory jediným nákupem, a obvykle je i cenově dostupná pro drobnější investory. Některé z osvědčených indexových fondů kopírující výkonnost tržního indexu S&P 500 si například účtují poplatek kolem 3 dolarů ročně za každých 10 000 dolarů, které jste do fondu investovali. 

Když si jeden z nich pořídíte, získáte tak vlastnický podíl ve všech společnostech, které jsou součástí tržního indexu, na němž je fond postaven. A v průběhu času by se výkonnost fondu měla blížit výkonnosti samotného indexu. To však neznamená, že investováním do indexového fondu nepřijdete o peníze, ale v dlouhodobém horizontu obvykle dosahují solidních výnosůPřehnaně konzervativní investování  

Konzervativní investování vám může poskytnout větší pocit jistoty, zejména když čelíte možné recesi. Nicméně přílišné konzervativní investování naopak může mít pro vás negativní efekt.  

Pokud svou expozici vůči akciím výrazně omezíte, může se stát, že vaše portfolio bude sice méně volatilní, ale také můžete přijít o vyšší zisky, když se akciím bude opět dařit. V důsledku toho budete muset v budoucnu ušetřit ještě více svých vlastních peněz, abyste dosáhli svých dlouhodobých finančních cílů. 

Nyní je ideální doba na to, abyste si zrevidovali své portfolio a ujistili se, že vaše investice jsou odpovídající vaší míře tolerance k riziku. Pokud se obáváte ztrát, můžete investovat o něco konzervativněji než dosud. Musíte se však umět přizpůsobovat změnám, které na trhu neustále probíhají. 

Máte-li pocit, že jste své úspory adekvátně diverzifikovali, a neplánujete je v dohledné době použít, můžete se zamyslet nad tím, zda byste neměli své investice ponechat tak, jak jsou.   Snaha načasovat trh 

Snaha o správné načasování trhu nebývá obvykle dobrým nápadem, jelikož je vysoce pravděpodobné, že se vám to nepodaří.  

Snažit se nakupovat, když si myslíte, že jsou ceny na nejnižší úrovni, nebo prodávat, když jsou na nejvyšší hranici, je něco, o co se nepokoušejí ani ti nejzkušenější investoři, neboť nikdo nedokáže předvídat denní výkyvy na trhu. 

Proto se raději zaměřte na dlouhodobější cíle. Vyhledávejte takové společnosti, které jsou v rámci svého oboru lídrem a jsou natolik velké a stabilní, že přežijí i obtížné ekonomické období. A pokud vás sledování vzestupů a poklesů vašeho portfolia stresuje, zkuste omezit frekvenci jeho kontroly. Investování z nouzového fondu 

Měli byste investovat zejména takové peníze, u kterých jste si jisti, že po dobu pěti let na ně nesáhnete. Nouzový fond a peníze, které si spoříte na krátkodobé cíle, mějte na spořicím účtě, kde k nim budete mít snadný přístup. 

Krátkodobé investování z úspor je velmi riskantní, zejména v době případné recese, jelikož existuje možnost, že budete nuceni prodat se ztrátou, pokud budete potřebovat vybrat peníze v určitou dobu.  

S vývojem na akciovém trhu nemůžeme dělat nic jiného než vyčkávat a sledovat, ale pokud učiníte výše uvedená opatření, rozhodně můžete riziko ztráty razantně snížit.  


Kailey Hagen  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00