Nvidia se v průběhu let stala jednou z nejžádanějších akcií vůbec. Jeho grafické čipy pohánějí nejen videohry, ale také řadu aplikací, které jsou dnes v technologickém sektoru trendem, jako je umělá inteligence nebo metaverse.
Od té doby, co v roce 1999 vstoupila na burzu těsně před vyvrcholením dot-com bubliny, zažila Nvidia více než jeden cyklus boomu a propadu. Během tohoto období investoři si nebyli jisti s budoucností této akcie. Nicméně historie jasně naznačuje investorům ponaučení, že jejich nejistota a domněnky jsou jen dočasné.
Jakou hodnotu by měla dnes investice 10 000 dolarů?
Akcie společnosti Nvidia se začaly na akciovém trhu obchodovat 12. ledna roku 1999 za 12 dolarů za akcii. V té době by se za 10 000 dolarů nakoupilo 833 akcií. Při současné ceně 223,24 dolarů by původní investice z roku 1999 měla hodnotu něco málo přes 8,9 milionů dolarů!
Toto číslo však nezahrnuje příjem z dividend. Nvidia zahájila dividendové výplaty až v roce 2012. Pravda je taková, že při roční výplatě pouhých 0,16 dolarů na akcii je nepravděpodobné, že by dividenda hrála významnou roli při rozhodování o investici v této společnosti.
Dokonce i nezávislý investor, který by v den IPO (primární veřejná nabídka) koupil 833 akcií a rozhodl se je držet, by vydělal tak kolem 6 400 dolarů na ročním příjmu z dividend. Pro srovnání, akcionář, který by investoval 10 000 dolarů v den IPO do Starbucksu a držel by akcie dlouhodobě, nyní by vydělal téměř 74 000 dolarů ročně na dividendách.
Jak dokázala Nvidia přitahovat růst?
Zakladatelé Jensen Huang, Chris Malachowsky a Curtis Priem se pravděpodobně během založení společnosti nezaměřovali na strukturu výplat dividend. Spíše dokázali vidět budoucnost v grafických kartách a videohrách, a tak se rozhodli vyvinout čipy, které by doplňovali jejich výkonnost.
Když Nvidia vydala své grafické karty GeForce, společnost začala vzkvétat, kde dokázala získat smlouvy od technologických gigantů jako je Microsoft, a začala mu dodávat grafické karty pro stolní počítače a herní konzole Xbox.
Nicméně se akcie Nvidia začátkem roku 2008 začaly potýkat s problémy, kdy společnost oznámila masivní odpisy, aby se tak dokázala vypořádat s vadami produktů. Její akcie získaly jen malou trakci až do poloviny minulého desetiletí, a v průběhu tohoto období začala Nvidia vyvíjet aktivity a rozšiřovat svůj potenciál i mimo herní sektor.
Nvidia se tehdy především zabývala výrobou grafických karet, potažmo samotných grafických čipů, se dostala nejen k čipsetům, ale v roce 2009 začala dodávat první řešení pro úsporné mobilní zařízení.
Jak to vypadá dnes s Nvidia?
Noví akcionáři by samozřejmě dnes neměli očekávat další 890násobný nárůst svých investic. Při tržní kapitalizaci kolem 550 miliard dolarů by pouhé pětinásobné zvýšení její tržní kapitalizace překonalo současného technologického lídra Apple. Budoucnost bude pravděpodobně taková, že zařízení Iot (Internet of Things) nebo metaverse aplikace budou závislé na čipech od Nvidia.
Will Healy
The Motley Fool