Search
Close this search box.

Akcie v Evropě a USA vstoupily do nového týdne poklese. Pocítily dopad protiruských sankcí

Svět se v pondělí probudil do zcela nového prostředí na finančních trzích. Během víkendu se totiž Západ dohodl na odpojení vybraných ruských bank od platebního systému SWIFT a zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky.


Nový týden na evropských burzách i na Wall Street začal poklesem. Na trzích se totiž projevila nervozita vzešlá z víkendového jednání lídrů západních zemí, kteří se dohodli na použití prakticky nejtvrdších ekonomických sankcí proti Rusku jako odvetu za jeho invazi na Ukrajinu. A sice odpojení (zatím vybraných) ruských bank od platebního systému SWIFT a zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky.

Přestože bezprostřední dopad těchto odsouhlasených opatření se projevil a kursu ruského rublu, jenž se propadl vůči dolaru a euru nejníže v historii, zprostředkovaně se sankce obrátily i proti západním trhům.

Poklesu na Wall Street dominovaly americké banky, když akcie JP Morgan Chase & Co., Bank of America nebo Goldman Sachs oslabily přibližně o tři procenta. Bankovní subindex hlavního S&P 500 odespal 2,7 procenta, širší index zahrnující všechny finanční instituce pak odepsal jen necelá dvě procenta. Hlavní index Wall Street S&P 500 klesl o 1,2, index Dow Jones Industrial Average zhruba o 1,3. Technologický index Nasdaq ztratil jen necelých 0,7 procenta.

Pokles evropských akcií byl znatelně mírnější než ve Spojených státech. Panevropský index Stoxx 600 fakticky stagnoval, když odepsal jen 0,09 procenta. Frankfurtský DAX klesl o 0,73, londýnský FTSE 100 o 0,42 a pařížský CAC 40 o 1,39 procenta. Asie se ještě vezla na vlně optimismu, když tokijský Nikkei a šanghajský CSI 300 dokonce mírně zpevnily.


Jain, Kumar, Reuters
McCormick, Yahoo! Finance


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05