Search
Close this search box.

Schyluje se k recesi? Domnívá se to stále více odborníků 

Bývalý americký ministr financí se v pátečním projevu na Bloombergu vyjádřil, že USA čeká v roce 2023 recese. Údaje, které se zveřejnily minulý týden, mu dávají za pravdu. Máme se čeho obávat?  


Summers a další, kteří odhadují příchod recese, mají do rozbouřené debaty o globální ekonomice poměrně silný rétorický argument. V USA se nikdy nestalo, že by inflace překročila 4 % a nezaměstnanost klesla pod 4 %, aniž by to v následujících 24 měsících vyvolalo hospodářský pokles.  

V únoru vzrostly spotřebitelské ceny o neuvěřitelných 7,9 % a míra nezaměstnanosti činila jen 3,6 %. Jak pravil již Shakespeare, co je minulostí, je prologem, pak je historie na jeho straně. V rámci posledního průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy jich 27,5 % uvedlo, že v následujícím roce hrozí recese, přičemž v březnu to bylo 20 %. 

Pesimismus dále vznítil fakt, že se minulý týden na amerických dluhopisech začala rýsovat tzv. inverzní výnosová křivka, což je situace, kdy je výnos z dvouletých státních dluhopisů vyšší než z desetiletého státního dluhu. Inverze je považována za varovný signál blížící se recese. 

Inverze však nemusí mít negativní dopad na akciové trhy. Podle Goldman Sachs se po předchozích inverzích vrátil index S&P 500 v průměru o 9 %. Lidé se možná dívají na nesprávnou výnosovou křivku. Rozdíl mezi výnosy tříletých dluhopisů a výnosy desetiletých dluhopisů, které mnozí odborníci považují za spolehlivější ukazatel recese, je větší než v lednu. 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00