Další sada sankcí, kterou na Rusko uvalily Spojené státy, nebyla tak tvrdá, jak se očekávalo. Trhy na projev amerického prezidenta Joea Bidena, v němž sankce představil, reagovaly pozitivně. Investoři totiž očekávali, že opatření budou mnohem tvrdší.
Zatímco evropské akciové burzy během čtvrtečního obchodování výrazně propadly, na Wall Street zavládla mírně optimistická nálada. Všechny hlavní evropské trhy totiž v reakci na spuštění ruské invaze na Ukrajiny klesly téměř o čtyři procenta. Panevropský index Stoxx 600 ztratil 3,28 procenta, frankfurtský DAX odepsal 3,96, londýnský FTSE 100 3,88 procenta.
V New Yorku se naopak hlavní indexy vydaly směrem vzhůru. Největší rally zaznamenal technologický index Nasdaq, který zpevnil o 3,34 procenta. Souhrnný index S&P 500 posílil o 1,5 a Dow Jones Industrial Average o 0,28 procenta. Přitom ani na Wall Street čtvrteční obchodování nezačalo optimisticky.
Trhy uklidnil až projev amerického prezidenta Joea Bidena, který představil nové sankce, jež Spojené státy uvalí na Rusko. Sankce jsou totiž o něco mírnější, než investoři očekávali. Když západní politici začali hovořit o bezprecedentně tvrdých opatřeních, v zásadě každého napadla možnost odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT.
Jenže Spojené státy se k takovému kroku neodhodlaly. Rusko by tím sice na jedné straně fakticky ztratilo přístup ke globálním finančním trhům, na straně druhé by se takový krok vrátil Západu jako bumerang. Pokud by Rusko bylo od SWIFT odpojeno, nebylo by mu ani možno platit za dodávky plynu či ropy. A velmi pravděpodobně by tak Rusko dodávky těchto komodit, jež proudí zejména do Evropy, výrazně omezilo.
V příštích dnech tak lze očekávat velmi kolísavý vývoj na globálních akciových trzích. Velmi bude záležet na situaci na Ukrajině a rovněž na reakci západních zemí. Trhy budou pečlivě vyhodnocovat, jak skutečnost koresponduje s jejich očekáváními.
Carson,
Investor´s Business Daily