Search
Close this search box.

Joe Biden oznámil uvalení dalších sankcí na Rusko. Trhy jeho postoj uvítaly

Další sada sankcí, kterou na Rusko uvalily Spojené státy, nebyla tak tvrdá, jak se očekávalo. Trhy na projev amerického prezidenta Joea Bidena, v němž sankce představil, reagovaly pozitivně. Investoři totiž očekávali, že opatření budou mnohem tvrdší.


Zatímco evropské akciové burzy během čtvrtečního obchodování výrazně propadly, na Wall Street zavládla mírně optimistická nálada. Všechny hlavní evropské trhy totiž v reakci na spuštění ruské invaze na Ukrajiny klesly téměř o čtyři procenta. Panevropský index Stoxx 600 ztratil 3,28 procenta, frankfurtský DAX odepsal 3,96, londýnský FTSE 100 3,88 procenta.

V New Yorku se naopak hlavní indexy vydaly směrem vzhůru. Největší rally zaznamenal technologický index Nasdaq, který zpevnil o 3,34 procenta. Souhrnný index S&P 500 posílil o 1,5 a Dow Jones Industrial Average o 0,28 procenta. Přitom ani na Wall Street čtvrteční obchodování nezačalo optimisticky.

Trhy uklidnil až projev amerického prezidenta Joea Bidena, který představil nové sankce, jež Spojené státy uvalí na Rusko. Sankce jsou totiž o něco mírnější, než investoři očekávali. Když západní politici začali hovořit o bezprecedentně tvrdých opatřeních, v zásadě každého napadla možnost odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT.

Jenže Spojené státy se k takovému kroku neodhodlaly. Rusko by tím sice na jedné straně fakticky ztratilo přístup ke globálním finančním trhům, na straně druhé by se takový krok vrátil Západu jako bumerang. Pokud by Rusko bylo od SWIFT odpojeno, nebylo by mu ani možno platit za dodávky plynu či ropy. A velmi pravděpodobně by tak Rusko dodávky těchto komodit, jež proudí zejména do Evropy, výrazně omezilo.

V příštích dnech tak lze očekávat velmi kolísavý vývoj na globálních akciových trzích. Velmi bude záležet na situaci na Ukrajině a rovněž na reakci západních zemí. Trhy budou pečlivě vyhodnocovat, jak skutečnost koresponduje s jejich očekáváními.


Carson,
Investor´s Business Daily


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00