Search
Close this search box.

Capri Holdings: Tržby luxusního maloobchodního řetězce se obnovily, ale nyní musí překonat další výzvy

Pandemie nečekaně zasáhla maloobchodní sektor, a to z důvodu vládou nařízeného přerušení provozu. Skupina Capri Holdings (NYSE: CPRI), která vlastní trojici luxusních módních značek, se podařilo překonat rozsáhlý otřes poměrně v klidu a její tržby jsou nyní vyšší, než tomu bylo před pandemií.  Solidní kvartál  


Skupina Capri Holdings vykázala ve třetím fiskálním čtvrtletí roku 2022 (končící 31. prosince 2021) tržby ve výši 1,6 miliardy dolarů, což je pro maloobchodní prodejce v zásadě klíčové období v roce, které pokrývá sváteční prodejní sezónu. Tento výkon byl vyšší než 1,3 miliardy dolarů ve shodném kvartálu fiskálního roku 2021, což je velmi uspokojivý nárůst tržeb, ale zároveň se jednalo o skutečné zotavení z pandemie.  

Za zmínku stojí i to, že ve třetím fiskálním čtvrtletí roku 2020, tedy před pandemií, činily tržby přibližně 1,6 miliardy dolarů. Příběh o výnosech je mnohem přívětivější. Za poslední čtvrtletí Capri Holdings vykázala upravený zisk na akcii ve výši 1,66 USD oproti 2,22 USD v předchozím roce. To je celkem obstojný výsledek vzhledem k tomu, že tržby maloobchodního řetězce se v tomto období nezvýšily o velké objemy. 

Provozní marže se zvýšily z 16,8 % ve třetím čtvrtletí roku 2020 na 22,3 % ve stejném období fiskálního roku 2022. To je velmi pozitivní zpráva pro tohoto luxusního maloobchodního prodejce a jeho investory. Akcie jsou nyní přibližně o 40 % výše než na začátku roku 2020. A od dna medvědího trhu způsobeného pandemií v roce 2020 vzrostla o téměř 300 %.  Trochu důkladnější analýza 


Přestože se skupině Capri Holdings v loňském roce zjevně dařilo, všechny její značky nejsou stejného kalibru. Z hlediska velikosti je nejdůležitější značkou Michael Kors s tržbami ve výši 1,18 miliardy dolarů ve třetím fiskálním čtvrtletí roku 2022. To je jen necelých 75 % nejvyššího obratu společnosti. Na dalším žebříčku je Versace s tržbami ve výši 251 milionů dolarů, těsně následovaný Jimmy Choo se 178 miliony dolarů. Je zřejmé, že Michael Kors je hnací silou Capri Holdings.  

Provozní marže brandu Michael Kors jsou také výrazně vyšší než marže dvou menších značek, které vlastní Capri Holdings. Ve třetím kvartálu roku 2022 činila provozní marže Michael Kors 28,4 %, zatímco u Versace to bylo 12,7 % a u Jimmy Choo jen 9 %. Celková provozní marže skupiny Capri Holdings byla v podstatě tažena dolů menšími značkami. 

A to je skutečně hlavní aspekt, na který by se investoři měli zaměřit, neboť Capri Holdings ukončila čtvrtletí s menšími zásobami na skladě, než se očekávalo, a to kvůli problémům s dodavatelským řetězcem. Přestože má zásoby na cestě do svých obchodů, promeškala největší prodejní sezónu se zbožím, které je velmi závislé na módních trendech. Podle vedení společnosti problémy se zásobami omezily schopnost Capri Holdings dosáhnout ve čtvrtletí vyšších tržeb. 

Pokud tato prodejní příležitost odpadne, skupina Capri bude možná muset snížit ceny, aby se jí podařilo prodat staré zboží. Situace v dodavatelském řetězci navíc přetrvává, takže pokud bude mít Capri i nadále potíže se získáváním potřebného zboží, může to mít negativní dopad i do budoucna.  

Michael Kors se pravděpodobně dokáže vyrovnat s překážkami vzhledem ke svým vysokým maržím. Ale Versace a Jimmy Choo nevypadají, že by měly stejný finanční prostor. Ačkoli jsou ve srovnání s Michael Kors relativně malé, stále tvoří dohromady přibližně 25 % tržeb. Tyto dvě značky jsou tedy významnými položkami, které je třeba sledovat v maloobchodním odvětví, které ještě nejsou zcela mimo ohrožení. A nezapomeňte, že inflace se také projevuje, což bude vytvářet další tlak na náklady společnosti.  Pozor na malé ryby 


Capri Holdings se z pandemie do značné míry zotavila, ale největší brand skupiny byl skutečně hnací silou. Vzhledem k tomu, že se firma i nadále potýká s nepříznivými vlivy na maloobchodní řetězec a problémy s inflací, budou investoři určitě bedlivě sledovat výkonnost menších značek této korporace. 

Michael Kors bude pravděpodobně v bezpečí, ale další dva brandy, které maloobchodní prodejce vlastní, by mohly být velkou překážkou, zejména pokud včasné dodání výrobků zůstane pro tuto společnost, která se zabývá módou, problémem.  


Reuben Gregg Brewer  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00