Search
Close this search box.

EU se shodla na embargu na dovoz ruské ropy. Rusko zastavilo dodávky plynu do Nizozemska

Od konce letošního roku začne platit embargo na dovoz ruské ropy do Evropské unie. Nikoli absolutní, ale přesto by mělo vést ke snížení importu černého zlata z Ruska nejméně o dvě třetiny. Některé země sedmadvacítky, včetně Česka, si vyjednaly výjimky.


„Máme v zásadě politickou shodu, jak se zbavit ruské ropy v jasném časovém rámci,“ prohlásila na úterní tiskové konferenci po jednání unijních lídrů předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Dohoda ale nepovede k absolutnímu zákazu importu ruské ropy. Nebude se moci dovážet za pomoci tankerů, přeprava ropovodem Družba má získat časově omezenou výjimku. Doprava prostřednictvím tankerů obstarává asi dvě třetiny objemu ropy mířícího z Ruska do EU, o které by se tedy měl tento dovoz snížit.

Polsko a Německo se nad rámec dohody zavázalo, že do konce letošního roku zastaví odběr ropy i prostřednictvím severní větve Družby. Tímto ropovodem černé zlato teče do Maďarska, Česka a na Slovensko.

Právě Česká republika a Slovensko mají na odstřižení se od ruské ropy dostat více času, konkrétně 18 měsíců. Maďarsko pak dostalo záruku, že v případě výpadků či zastavení ropovodů bude moci dovézt ruskou ropu jiným způsobem nebo mu ji poskytnou jiné členské státy EU.

„Nezahálelo“ ani Rusko, které prostřednictvím státní společnosti Gazprom zastavilo dodávky zemního plynu do Nizozemska. Tamní společnost GasTerra, která plyn od Gazpromu obstarává, totiž odmítla přistoupit na požadavek Gazpromu, respektive Moskvy, aby za plyn platila v rublech. Přerušení dodávek očekává také dánská společnost Orsted.


ČTK,
-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00