Search
Close this search box.

Co je recese v ekonomice? Význam a dopady

Dvě miniaturní postavičky podnikatele, který se dívají na červenenou šipku klesající směrem dolů. Koncept co je recese v ekonomice
Zdroj: shutterstock.com

Recese jsou bolestné. Lidé přicházejí o práci, mají problémy zaplatit účty a někteří dokonce přijdou o střechu nad hlavou. Co je to recese v ekonomice, jak se projevuje a co lze udělat pro to, abyste ji co nejlépe přečkali?


Definice hospodářské recese

Ekonomická recese je výrazné zhoršení hospodářské činnosti, která obvykle trvá několik měsíců. Běžně se charakterizuje dvouletým po sobě jdoucím propadem HDP (hrubý domácí produkt).

Zpravidla způsobuje útlum u řady ekonomických ukazatelů, včetně:

  • Příjmů 
  • Zaměstnanosti
  • Průmyslové výroby 
  • Maloobchodního prodeje


Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), který publikuje ekonomický průzkum pro veřejné činitele, oficiálně definoval začátek a konec recese. Definice zní následovně:


Recese je výrazný propad hospodářské aktivity v celé ekonomice. Obvykle trvá déle několik měsíců a projevuje se v reálném HDP, příjmech, zaměstnanosti a průmyslové výrobě.


HDP je monetární ukazatel tržní hodnoty veškerého konečného zboží a služeb vyrobených v dané zemi za určité období.

Často se vykazuje ročně, ale vypočítává se čtvrtletně. V některých kvartálech může být HDP záporné, zatímco v jiných je kladné.


Jak dochází k recesi?

Recese nastává tehdy, pokud dojde k následujícím jevům: 


Pokles reálných příjmů: Reálný příjem je příjem očištěný o inflaci a bez příspěvků na sociální zabezpečení a dávek. Když reálný příjem klesá, spotřebitelé omezují nákupy, což snižuje poptávku.


Pokles velkoobchodního a maloobchodního prodeje: Klesající poptávka po zboží a službách se obvykle projeví v menších tržbách. Údaje o tržbách jsou upravené o inflaci a odrážejí reakce společností na poptávku spotřebitelů.


Nižší míra zaměstnanosti: Slabší ekonomická aktivita přispívá k poklesu počtu pracovních míst, a zároveň k nárůstu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.


Pokles výrobní činnosti: Podle zprávy o průmyslové výrobě, kterou vydává Fed, se zpracovatelský průmysl během recese obvykle propadá.


Co však vývoj recese nereflektuje, je akciový trh. Ceny akcií bývají předstihovým indikátorem založeném na očekávaných výnosech veřejných společností.


Fáze hospodářského cyklu

Recese je neoddělitelnou součástí hospodářského cyklu.

Zahrnuje následující fáze:


Recese: růst se zpomaluje, míra zaměstnanosti klesá, ale ceny stagnují, což znamená, že se nemění


Dno: ekonomika dosáhla svého nejnižšího bodu


Hospodářské oživení: opětovný růst ekonomiky


Expanze: ekonomika rychle roste, úrokové sazby jsou nízké a výroba roste, avšak vznikají inflační tlaky


Vrchol: ekonomický růst dosahuje maxima, dochází k nerovnováze v ekonomice, korekce na trzích


Co se odehrává během recese?

První náznak recese se může projevit v počtu pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu.

Je to proto, že výrobci přijímají objednávky na několik měsíce dopředu, a když výrobní zakázky ubývají, klesá i počet pracovních míst v továrnách.

Když klesá spotřebitelská poptávka, podniky přestávají zaměstnávat, nezaměstnanost roste a spotřebitelské výdaje klesají ještě více.

V tomto okamžiku začínají některé firmy žádat o konkurz, zatímco některé domácnosti přestávají splácet hypotéky.

Recese má negativní dopad i na čerstvé absolventy vysokých škol, kteří nemohou najít adekvátní práci.


Období recese v USA z minulých let


Rok 2020: Pandemie COVID-19

Pandemie Covid-19 způsobila nejhorší recesi od dob Velké hospodářské krize a v roce 2020 došlo k rekordnímu propadu americké ekonomiky.

V dubnu roku 2020 zaniklo 20,8 milionů pracovních míst a míra nezaměstnanosti dosáhla 14,7 %. Dvojciferná míra nezaměstnanosti se držela až do srpna roku 2020.

Na akciovém trhu došlo k tzv. burzovnímu krachu, který se odehrál na začátku pandemie. V boji proti této recesi snížil Fed sazbu na 0 % a Kongres vyčlenil finanční pomoc ve výši 3,8 bilionu dolarů. 

V reakci na tato opatření došlo ve 3. kvartále k růstu ekonomiky o 33,1 %. Oficiálně se jednalo o jednu z nejkratších recesí v historii.


Rok 2008: Hypoteční krize

Velká hospodářská recese odstartovala v prosinci roku 2007 a trvala do června roku 2009. Hypoteční krize a rozsáhlé zneužívání derivátů vyvolaly úvěrovou krizi, která se následně přenesla do globální ekonomiky.


Rok 2001: Splasknutí bubliny Dot-com

Během pouhých osmi měsíců, od března roku 2001 do listopadu roku 2001, se ekonomika propadla o 1,1 % v prvním čtvrtletí, a následně o 1,7 % ve třetím kvartále. 


Recese v letech 1990-1991 

Tato hospodářská recese začala v červenci roku 1990 a trvala do března roku 1991. Příčinou byla úvěrová krize v roce 1989, která vedla ke zvýšení úrokových sazeb. 

A zároveň irácká invaze na Kuvajt, která zapříčinila válku v Perském zálivu. Ve 4. čtvrtletí roku 1990 se HDP propadlo o 3,6 % a v 1. čtvrtletí roku 1991 o 1,9 %.


Recese v letech 1980-1982

Jednalo se v podstatě o dvě recese, přičemž první probíhala od ledna do června roku 1980 a druhá začala v červenci roku 1981 a trvala do listopadu roku 1982. 

Recese byla částečně způsobená snahou Fedu zamezit inflaci prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb.


Rok 1973: Nixon a embargo, recese v rámci skupiny OPEC 

Tato recese, která začala v listopadu roku 1973 a trvala do března roku 1975, byla iniciovaná ropným embargem ze strany OPEC, které způsobilo čtyřnásobný nárůst cen ropy. 

Příčinou byly aktivity tehdejšího prezidenta Richarda Nixona, který zavedl mzdové a cenové regulace, jež udržovaly vysoké ceny, což snížilo poptávku. 

Regulace mezd udržovala příliš vysoké platy, což vedlo podniky k propouštění svých zaměstnanců.

Prezident Nixon také zrušil zlatý standard, což vedlo k prudkému nárůstu ceny zlata a poklesu hodnoty amerického dolaru. 


Rok 1929: Velká hospodářská krize 

Rozdíl mezi recesí a depresí spočívá v tom, že během deprese ekonomika klesá několik let a nikoliv jen několik čtvrtletí.

V letech 1929 až 1938 postihly americkou ekonomiku dvě recese. Během prvního poklesu, od srpna roku 1929 do března roku 1933, se HDP propadlo o 12,9 % a nezaměstnanost dosáhla maxima ve výši 24,7 %. Dvouciferná nezaměstnanost se udržela až do roku 1939.

Velkou hospodářskou krizi vyvolalo několik faktorů. Na jaře roku 1928 Fed zvednul úrokové sazby, v roce 1929 pak došlo ke krachu na burze, který zlikvidoval velkou část životních úspor.

K tomu se přidalo desetileté sucho na americkém Středozápadě, který byl zásobárnou potravin, což zdevastovalo zemědělce a způsobilo nechvalně proslulou Dust Bowl.


Globální recese

Mezinárodní měnový fond (MMF) definuje globální recesi následovně: 

Pokles ročního reálného HDP na obyvatele, který je doprovázený zhoršením jednoho makroekonomického indikátoru: průmyslové výroby, kapitálových toků, spotřeby ropy, míry nezaměstnanosti a spotřeby.


Podle této definice došlo od druhé světové války pouze ke čtyřem globálním recesím: v letech 1975, 1982, 1991 a 2009. 

Všechny trvaly jen rok, nicméně velká recese v roce 2008 byla vzhledem k počtu postižených zemí a poklesu reálného HDP na obyvatele zdaleka nejhorší.


Jak recese ovlivňuje investory?

Během recese, investoři obvykle prodávají spekulativní investice a přesouvají je do bezpečnějších cenných papírů, jako jsou státní dluhopisy.

Akcioví investoři se vyhýbají riziku a investují do zavedených, vysoce kvalitních společností, které mají solidní rozvahu a nízké zadlužení. 

Jednou z oblastí akciového trhu, která je během recese zpravidla stabilnější, je sektor spotřebního zboží.

Společnosti z tohoto sektoru vyrábějí a prodávají potraviny, nápoje, zboží pro domácnost, alkohol a tabákové výrobky, což jsou produkty, které spotřebitelé kupují bez ohledu na svou finanční situaci.


Závěr 

Znalost příznaků blížící se recese může investorům pomoci učinit kroky, aby se vyhnuli nejhorším následkům, včetně splácení dluhů a vyvarování se spekulativních investic.


Zdroj: Seeking Alpha

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00