Koronavirová pandemie už pravděpodobně nebude z hlediska byznysu pouhým závodem o to, kdo dříve přijde s jak účinnou a bezpečnou vakcínou, nýbrž která farmaceutická firma představí rovněž účinnou léčbu onemocnění Covid-19.
Doslova šok některým farmaceutickým společnostem pracujícím na vývoji nových vakcín proti koronaviru mohla způsobit zpráva o tom, že americká skupina Merck přišla s nadějným léčivým přípravkem molnupiravir. Ten podle dosavadních klinických testů dokáže snížit riziko hospitalizace a úmrtí na Covid-19 až o padesát procent. Akcie Mercku na informaci zareagovaly růstem asi o desetinu.
Merck ale dal naději také dalším farmaceutickým firmám, které na lék na covid rovněž vsadily. Ukazuje se totiž, že nejen prevence v podobě vakcíny, ale i léčba covidu bude důležitou součástí boje s pandemií. A to je také příležitost pro investory, aby se zorientovali a věděli, na koho dalšího by se mohlo vyplatit vsadit.
Podle agentury Bloomberg se nyní vývojem léku na covid zabývají desítky firem. Z těch větších mezi ně patří zavedené společnosti jako Pfizer, Roche, Atea Pharmaceuticals nebo Shionogi. Všechny mají v plánu představit účinné léky ještě do konce tohoto roku.
V pelotonu najdeme ale také izraelskou biotechnologickou společnost RedHill Biopharma, která rovněž uvedla, že její experimentální terapie vykazuje slibné výsledky v podobě chránění pacientů s covidem před hospitalizací. Bloomberg ve výčtu uvádí ještě britskou společnost Synairgen, která pracuje na léku, který by se mohl užívat pomocí inhalace.
A zapomenout bychom neměli ani na společnosti, o kterých se již hovořilo v minulosti, a které své léky s větším či menším úspěchem představily nebo na nich ještě pracují. Jde zejména o Eli Lilly, Regeneron, Gilead Sciences nebo GlaxoSmithKline.
Vishnoi, Flanagan,
Bloomberg
Jak obchodovat s akciemi?
Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!