Hospodářské poklesy často vytvářejí předpoklady pro významné oživení trhu. Recese v ekonomice může pro dravé investory znamenat investiční příležitost. Honba za zisky právě začíná.
Není nic překvapující na tom, že akciový trh během recese klesá. Za posledních 70 let se tento cyklus neustále opakuje.
Asi nejmarkantnější srovnání s dnešní dobou představuje hospodářská recese, která vypukla v polovině roku 1981 a trvala po značnou část roku 1982.
Federální rezervní systém tehdy systematicky navyšoval úrokové sazby, aby zabránil prudkému růstu inflace. Podobné monetární zákroky probíhají i dnes.
Draví investoři jsou především orientovaní na budoucnost. Jsou schopní postřehnout signály dříve, než se tyto ekonomické změny skutečně projeví.
Studie výkonnosti akciového trhu během recese
Kristin McKenna, výkonná ředitelka bostonské investiční skupiny Darrow Wealth Management, provedla analýzu výkonnosti akciového trhu po skončení recese. Tyto údaje by se mohly zamlouvat investorům.
McKenna se zabývala každou recesí proběhlou v USA od roku 1953 až po recesi spojenou s pandemií v roce 2020.
Během tohoto období dosáhl akciový trh v prvních šesti měsících po skončení recese kladných výnosů v 82 % případech. Ačkoli průměrný výnos činil pouze 7 %, objevily se další pozitivní statistiky.
Během 12 měsíců po skončení recese se akciový trh v 91 % případů pohyboval v kladných číslech, přičemž průměrný výnos činil 16 %.
Jediný případ, kdy akcie během 12 měsíců po ukončení recese nedosáhly výrazných zisků, byl rok 2001, kdy splaskla bublina dot-com.
Zajímavé je, že podle výsledků McKennovy studie mají akcie obvykle horší výkonnost během roku před recesí než během recese samotné.
To by investory mělo trochu uklidnit, pokud se skutečně nacházíme ve fázi hospodářské recese.
Špatné zprávy jako investiční příležitost
Prozíraví investoři z pochopitelných důvodů přemýšlejí dlouhodobě a nesoustředí se pouze na krize a jejich okamžité důsledky. Naopak, poklesy vnímají jako investiční příležitost.
Warren Buffett je toho zářným příkladem. Tento legendární investor, přezdívaný jako „věštec z Omahy“ v roce 2008 prohlásil:
„Špatné zprávy jsou nejlepším přítelem investora. Umožňují vám koupit kus americké budoucnosti za výhodnou cenu.“
To, zda se Spojené státy oficiálně ocitly v recesi, se zřejmě ukáže relativně brzo. Pokud tomu tak skutečně je, recese v ekonomice může být pro investory příznivou dobou.
Zdroj: The Motley Fool