Search
Close this search box.

Warren Buffett a kolísání trhu: Trpělivost se vyplácí, radí americký miliardář

Jedenadevadesátiletý miliardář a investor Warren Buffett má důvod k radosti. Jako jeden z mála boháčů v první desítce světového žebříčku se může těšit z toho, že se jeho majetek v průběhu ledna rozrůstal. Zatímco majitelé akcií technologických společností přicházejí o desítky miliard dolarů.


Technologický index newyorské burzy Nasdaq od začátku letošního roku ztratil už více než 15 procent na své hodnotě. Akcie technologických společností procházejí korekcí, což souvisí s jejich předchozím růstem. Vždyť Nasdaq od začátku loňského října přibližně do poloviny listopadu zpevnil o skoro 13 procent. Předpandemickou úroveň překonal o 65 procent.

Není divu, koronavirová pandemie technologiím přála, neboť svět se ve velké míře přesunul do on-line prostředí a zvykl si na využívání nejrůznějších aplikací, pomocí nichž lidé mohou řešit téměř vše, od nákupů, přes pracovní záležitosti až po využívání zdravotní péče. Nyní je však prakticky na dohled postupný návrat do normálu, což pro technologie z krátkodobého hlediska nevěští nic dobrého.

Krátkodobého. A to je důležité. Zkušenosti amerického miliardáře Warrena Buffetta, kterému se říká „věštec z Omahy“ totiž nabádají k trpělivosti. Současný vývoj, kdy si investoři vybírají zisky, je v zásadě normální. Obzvláště ve světle příchodu přísnější měnové politiky ze strany amerického Fedu. Do hry ale vstupuje také eskalace napětí na rusko-ukrajinské hranici, což nejistotu a nervozitu na trzích zvyšuje.

Buffett kdysi prohlásil: „Akciový trh je přístroj, který přesouvá peníze od netrpělivých k trpělivým“. Současná situace tedy bude oddělovat investory od pouhých spekulantů. „Pokud nejste ochotni akcii držet deset let, nepřemýšlejte ani o tom, že byste ji měli držet třeba jen deset minut,“ zní další Buffettova rada. A právě on je živoucím důkazem, že trpělivost se skutečně vyplácí.


Tuchman,
Marketwatch.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00