Search
Close this search box.

5 pojmů, které je třeba znát před tím, než nakoupíte vaše první NFT

Obliba tokenů NFT prudce stoupá. Jak uvedla agentura Reuters, údaje společnosti DappRadar ukazují, že v roce 2021 dosáhl objem prodeje s NFT v hodnotě 25 miliard dolarů. To byl ohromující 260násobný meziroční nárůst oproti 94,9 milionu dolarů v roce 2020. 


Vzhledem k tomu, že některé z nich se již prodávají za miliony dolarů, jsou NFT pochopitelně v hledáčku u velkého počtu lidí. Pokud s NFT teprve začínáte, zde je pět pojmů, kterým byste měli rozumět, než se pustíte do nákupu.  Co je NFT? 

Nestačí jen vědět, co znamenají jednotlivá písmena, ale musíte také pochopit jejich význam. Fungibilní znamená něco, co lze nahradit přesnou kopií. Vzhledem k tomu, že každé NFT není fungibilní, tudíž je každé NFT unikátní. Kryptoměny jsou naopak zaměnitelné. Například každý Bitcoin je stejný jako jiný.  

Pravděpodobně jste viděli již mnoho NFT, a to většinou v podobě obrazů. Technicky vzato NFT nejsou obrázky, hudba, herní prvky či něco podobného. NFT jsou spíše jako certifikáty spojené s jakýmkoli digitálním statkem. Když si tedy koupíte NFT, kupujete si v podstatě data blockchainu.   Co znamená tzv. “razit” NFT?  

Vlastnictví NFT je ověřitelné, protože jsou připojeny k blockchainu. Ethereum a Solana jsou dva nejběžnější blockchainy pro NFT. Tvůrci však nepoužívají blockchainy k vytváření digitálních předmětů – k tomu obecně blockchainy neslouží. Položky jsou spíše vytvářeny jinde a později nahrávány skrze jiné platformy.  

Někteří lidé říkají, že tvůrci tzv. razí NFT, když jej nahrají do blockchainu. Nicméně také uslyšíte, že kupující NFT říkají, že NFT razí, pokud jsou vůbec prvními kupujícími. Tvůrci obvykle nevytvářejí pouze jeden NFT, ale vytvářejí spíše kolekce. Například ve sbírce CryptoPunk je 10 000 NFT.  

Když tvůrci procházejí procesem ražby, často se jedná o velmi medializovanou událost. Ve stanoveném čase a za stanovenou cenu jsou NFT k dispozici k prodeji na tržišti. Tato událost se někdy označuje také jako „ražba“. Proč lidi tzv. “flipují” NFT?  

Řekněme, že si chcete koupit NFT z kolekce 10 000 kusů NFT v den jejího uvedení na trh. Jak již bylo zmíněno, čas, místo a cena jsou zveřejněny. Svoji kryptoměnovou peněženku připojíte předem. A jakmile přijde čas, kliknete na tlačítko „koupit“ a doufáte, že se zboží nevyprodá dříve, než proběhne transakce. Některé kolekce NFT se vyprodají během několika sekund. 

Jde ale o to, že vlastně nevíte, který NFT z kolekce kupujete. To je čistě náhodné. Možná dostanete ten, který jste chtěli, ale pravděpodobně ho také nedostanete. Po uvedení na trh jsou NFT k dispozici na sekundárních trzích, jako je OpenSea nebo Magic Eden. Pokud vlastníte NFT, můžete ho na některém z těchto sekundárních tržišť nabídnout za cenu, kterou si sami stanovíte. 

Mnoho lidí své NFT rychle otočí. Této praxi se říká „flipping“. Může to být účinná strategie, jak rychle dosáhnout zisku. Pokud se například sbírka vyprodala během několika sekund, mnoho lidí pravděpodobně přišlo o peníze a rádi zaplatí více než mincovní cenu na sekundárním trhu. 

Pokud vám flipping zní lákavě, mějte na paměti, že blockchainy mají transakční poplatky (tzv. gas fees). Ty mohou potenciální zisky rychle sežrat. Proto se ujistěte, že je berete v úvahu. Proč je minimální cena u NFT důležitá? 

Spodní cena kolekce NFT je nejlevnější NFT z kolekce, která je aktuálně na prodej. Například nejlevnější CryptoPunk je v době psaní tohoto článku kótován za téměř 67 etherů, což je token nativní pro blockchain Etherea – tedy něco málo přes 200 000 dolarů.  

Realita je však taková, že mnoho nadšenců NFT neplánuje nakupovat a držet dlouhodobě. Spíše doufají v rychlý zisk nákupem NFT z nových kolekcí a následným prodejem, jakmile získají popularitu.  

Jedním ze způsobů, jak zjistit popularitu, je sledovat cenu na burze. Neustále rostoucí minimální cena naznačuje, že poptávka roste. Naproti tomu trvale klesající minimální cena by mohla spustit dominový efekt prodávajících.  Balloonsville a spekulace 

Ne všichni kupující NFT chtějí rychle vydělat. Mnohé kolekce NFT mají plán – tvůrce má dlouhodobou vizi, jak budou zisky použity k vytvoření dalších věcí. Tento plán by mohl zahrnovat další sbírky NFT, videohry nebo projekty v metaverse. Někteří lidé mají v úmyslu držet své NFT, aby se mohli tak podílet na aktuálním projektu. 

V oblasti NFT bohužel působí několik špatných hráčů. Dne 6. února se jeden projekt NFT s názvem Balloonsville na sociálních sítích přiznal, že jde o tahání za nos. „V dnešní době věříte opravdu všemu“ napsal účet, než zmizel ze scény.  

Balloonsville údajně vydělal na ražbě 5 000 NFT přibližně 2 miliony dolarů. Mnoho kupujících přišlo tak o své peníze. Tahání za nos však znamená, že tvůrci projektu vzali peníze a zmizeli. Ve skutečnosti nehodlají udělat to, co slíbili. Tragické je, že se to stává až příliš často a snadno, protože mnoho tvůrců NFT zůstává v anonymitě. 

Sekundární tržiště se snaží tento problém vyřešit zlepšením procesu ověřování. A Magic Eden se snaží napravit situaci pro držitele Balloonsville NFT. Problém s NFT však podtrhuje hlavní myšlenku tohoto článku: NFT může být velmi spekulativní investice.  

Pokud se rozhodnete koupit svůj první NFT, ujistěte se, že jste vložili jen relativně malou částku peněz – tj. prostředky, o které můžete v nejhorším případě přijít. Nenechte se zlákat k utrácení přemrštěných částek za NFT v naději, že rychle zbohatnete. Jak jsme viděli, existuje mnoho způsobů, jak se věci mohou zvrtnout.  


Jon Quast  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00