Search
Close this search box.

Jak bude vypadat automobilový trh za 20 let? Ovládne ho Tesla a Volkswagen

Do roku 2040 budou automobilovému trhu vládnout elektromobily. Jejich podíl na prodaných vozech má dosáhnout až 94 procent. Už do konce této dekády bude téměř každé druhé auto, které si někdo koupí jezdit jen na baterie.

Podle Alexandera Pottera, analytika americké nezávislé investiční banky Piper Sandler, budou automobilovému trhu v roce 2040 vévodit dvě značky. Německý koncern Volkswagen a americká automobilka Tesla.

Jejich podíl na nově prodaných osobních vozech bude takřka srovnatelný, ale Volkswagen bude prý mít mírně navrch. Zatímco německá automobilka bude ročně prodávat něco přes devět milionů vozidel s podílem přes 11 procent na celkovém odbytu, Tesla dodá zákazníkům asi o milion elektromobilů méně a z celkového koláče si uřízne asi deset procent.

Naopak útlum Potter předpovídá automobilkám jako je Ford, General Motors nebo Toyota. Japonskému výrobci aut prý klesne podíl na prodeji nových vozidel ze současných 11 na něco málo přes 4 procenta do roku 2040. Stejně tak nevětší růžovou budoucnost ani čínským automobilkám NIO, XPeng nebo Li Auto.

Alexander Potter je zároveň optimistický, pokud jde o tržní hodnotu americké automobilky Tesla. Podle něho cílová cena akcie činí 1200 dolarů v horizontu příštích dvanácti měsíců. Odhad portálu CNN Business pak činí 725 dolarů ve střední variantě a bezmála 1500 dolarů v optimistickém scénáři. Aktuálně se akcie Tesly obchodují přibližně za 624 dolarů. Potter předpovídá, že tržní kapitalizace automobilky také v dohledné době překoná hranici jednoho bilionu dolarů, což je asi dvě třetiny nad aktuální úrovní.


Root, Barron´s
CNN Business

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05