Search
Close this search box.

Začínáte s investováním? Vyhněte se těmto 5 nástrahám

Investování do akcií je skvělým způsobem, jak navýšit osobní bohatství, zejména pokud si sestavíte solidní investiční portfolio. Ale pokud s investováním teprve začínáte, je snadné se stát obětí specifických nástrah, které by vás mohli finančně potopit. O kterých nástrahách je řeč, a jak se jim vyhnout?  Začínáte s investováním, aniž byste měli nouzový fond 

Nikdy totiž dopředu nevíte, zda ztratíte práci, anebo zda přijde neočekávaný výdaj. A proto je velmi důležité, abyste v případě nouzové situace, měli kam sáhnout. Nouzový fond by měl alespoň pokrýt životní výdaje v horizontu tří až šesti měsíců.   

Než začněte investovat, je důležité mít bokem pohotovostní fond. Může totiž dojít k situaci, že nebudete mít dostatek hotovosti na účtě, a zároveň se hodnoty akcií mohou propadat, v tom případě vám nezbyde nic jiného než vyprodat vaše ztrátové pozice.  Do investic vkládáte peníze, které možná budete potřebovat 

Obecně platí, že byste neměli investovat peníze do akcií, o kterých si myslíte, že budete potřebovat v rámci sedmi let. A to zejména proto, že akciový trh může být velmi volatilní, a zároveň může trvat, než se vzpamatuje z hospodářské recese.  

Pokud se chystáte v následujících třech letech koupit dům, nebo zvažujete investovat peníze na vaše podnikání, pravděpodobně byste neměli házet všechny peníze do akciových trhů. V takovém případě se spíše vyplatí prozkoumat alternativy, jako jsou samotné dluhopisy nebo dluhopisové ETF, které mohou být méně volatilní.  Náhodně vybíráte akcie, kterým nerozumíte 

Bez křišťálové koule nelze s jistotou tvrdit, jak si různé akcie v budoucnu povedou. I společnost, která se na první pohled může zdát jako solidní investice, vám za deset let může rapidně snížit hodnotu vašeho portfolia.  

Nicméně můžete podniknout kroky, které vás obohatí znalostmi, díky kterým můžete lépe odhadnout, zda společnost má potenciál růstu. Pokud to s investováním myslíte vážně, vyplatí se vynaložit úsilí ke studiu než náhodně vybírat akciové tituly, a doufat, že jste se trefili.  Akcie si vybíráte jen na základě toho, že jsou levné  

Nízká cena akcie nedělá z akcie výhodnou koupi, na druhou stranu vysoká cena akcie nedělá z akcie špatný nákup. Například tzv. Penny stocks lze snadno získat, jelikož se obvykle obchodují za méně než 5 dolarů na akcii. Mohou však být velmi spekulativní, což znamená, že jsou často rizikovější než akcie, které jsou dražší.  Necháváte emoce řídit vaše investiční rozhodnutí 

Když s investováním začínáte, může být velmi těžké, sledovat to, jak vaše portfolio ze dne na den klesá, kvůli pohybům na trhu, které jsou mimo vaši kontrolu. Ale pamatujte si, že ve skutečnosti neutrpíte ztráty, dokud ze svého portfolia neprodáte investice za méně, než jste za ně původně zaplatili.  

Proto je důležité zachovat klidnou hlavu a nereagovat, když hodnota akcií prudce klesne. Podobně tak nespěchejte s prodejem akcií, pokud roste jeho hodnota. To by mohlo totiž znamenat ztrátu budoucích zisků.  


Maurie Backman  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00