Search
Close this search box.

2 bezpečné akcie, které dokážou odolat poklesům na trzích. Které to jsou?  

Akciový trh není zrovna v optimální kondici, a podobně je na tom i světová ekonomika. Inflace, potíže v dodavatelském řetězci a geopolitické napětí přispívají k problémům na akciových trzích. V souvislosti s těmito faktory si investoři stále více rozmýšlejí, kam vložit své peníze, a mají pro to dobrý důvod. 


V těchto náročných časech je nejlepší investovat do společností, které jsou schopny odolávat prudkým poklesům. V následujících odstavcích se podíváme na dvě zajímavé společnosti, působící v odvětví zdravotní péče: Medtronic (MDT 1,82 %) a Novo Nordisk (NVO 0,19 %)


Medtronic  

Pro zájemce, kteří vyhledávají firmy, jež dokáží obstát v každé recesi, se vyplatí zvážit společnosti, které to již několikrát absolvovaly. Tento gigant působící na poli zdravotnické techniky, společnost Medtronic, se ve své více než sedmdesátileté historii dokázal vyrovnat s řadou nepříznivých ekonomických období. 

Nehledě na historii je však společnost Medtronic schopna překonat recesi. Zde jsou dva hlavní důvody. Za prvé, lékařské přístroje a vybavení, které prodává, umožňují lékařům provádět všechny typy operací. Řada jejich produktů pomáhá pacientům v kritických stavech. To se týká například mechanických respirátorů, které pomáhají pacientům s dýchacími poruchami.   

Plánované operace jsou operace, které jsou naplánovány předem, a to včetně zákroků u velmi závažných onemocnění. V důsledku pandemie došlo k nárůstu počtu plánovaných operací, a jakmile odezněly lockdowny a zvýšila se proočkovanost, počet těchto zákroků se navýšil.  

Za druhé, společnost Medtronic generuje solidní výnosy a peněžní toky. Za posledních 12 měsíců dosáhla čistého zisku ve výši 5 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 29,8 %. Její volný peněžní tok vzrostl ve stejném období o 2,1 % na zhruba 6 miliard USD. 

Jak se říká, hotovost je král, a podniky, které mají problémy s likviditou, mohou mít problémy se zvládnutím svých krátkodobých závazků, zejména v období recese. Medtronic se do takových nesnází pravděpodobně nedostane.  

Důvodů, proč uvažovat o investici do tohoto zdravotnického gigantu, je daleko více. Medtronic je například zařazen mezi aristokraty v oblasti dividend, neboť již 45 let po sobě navyšuje výši dividend pro své akcionáře. Aktuální výnos ve výši 3,08 % je výrazně nadprůměrný a její peněžní výplaty ve výši 56,6 % jsou přijatelné.  

Akcie společnosti Medtronic sice od začátku roku klesly o 12 %, ale jejich výkonnost překonala výkonnost celého trhu. Investoři se mohou spoléhat na to, že tato zdravotnická skupina zůstane nadále stabilní, i kdyby měla na dveře zaklepat hospodářská recese.  


Novo Nordisk  

Dánská farmaceutická skupina Novo Nordisk je jednou z největších farmaceutických společností na světě a proslavila se zejména řadou léků na léčbu cukrovky nebo obezity. V únoru měla společnost Novo Nordisk 30,5% podíl na trhu s přípravky pro diabetiky, což je více než 29,3% podíl, který měla v únoru v roce 2021.  

Léky, které zachraňují lidské životy, nejsou žádným luxusem, obzvláště když se jimi léčí tak závažná chronická onemocnění, jako je právě cukrovka. To je jeden z důvodů, proč Novo Nordisk stále dosahuje vynikajících finančních výsledků. Tržby společnosti se v prvním kvartále roku 2022 meziročně zvýšily o 24 % na 42 miliard dánských korun (5,9 miliardy USD). 

Čistý zisk společnosti na akcii za toto čtvrtletí vzrostl meziročně o 14 % na 6,22 dánské koruny (0,87 USD). Příznivé finanční výsledky společnosti Novo Nordisk částečně objasňují, proč v letošním roce snadno předstihla trh. Firma má však v rukávu další plány. Například důkladná příprava a testování produktů, která zahrnuje 13 klinických studií léků na cukrovku nebo obezitu. 

Novo Nordisk je již několik dekád lídrem v této oblasti, a má tak dobré předpoklady k tomu, aby pokračoval v inovacích. A vzhledem k rostoucímu počtu pacientů s cukrovkou se hlavní terapeutická činnost společnosti nestane v dohledné době minulostí, spíše naopak. 

Novo Nordisk vyvíjí léky v řadě dalších oblastech, včetně Alzheimerovy choroby. Ve fázi 3 má společnost několik desítek programů, nicméně některé se nezabývají ani cukrovkou, ani obezitou. Za předpokladu 25% úspěšnosti těchto programů v pozdním stádiu vývoje by firma měla být schopna získat alespoň tři schválení. 

A to se nezmiňujeme o klinických přípravcích, které jsou v rané fázi vývoje. Novo Nordisk se snaží diverzifikovat své portfolio a v následujících letech by se jí to mělo podařit. Stručně řečeno, vyhlídky vypadají atraktivně, společnost by měla být schopna překonat současný pokles a dlouhodobě uspokojovat své věrné akcionáře. 


Prosper Junior Bakiny  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00