Search
Close this search box.

Wall Street se veze na vlně Santa Claus rally. Zakončí newyorská burza rok na rekordních úrovních?

Santa Claus bude letos nejspíše nadělovat také investorům na Wall Street. Poslední týden roku 2021 totiž začal posílením hlavního indexu S&P 500 o více než jedno procento. Na trh se tak zřejmě dostavila takzvaná Santa Claus rally.


O co se jedná? Když akcie v New Yorku na začátku posledního týdne v roce posílí alespoň o jedno procento, je prakticky jisté, že za celý týden plus dvě obchodní seance v novém roce skončí v kladném teritoriu. Navíc průměrné týdenní zpevnění v případě takzvané Santa Claus rally činí na Wall Street 3,3 procenta.

Letošní Santa Claus rally navíc může být nejsilnější od přelomu let 2000 a 2001. Tehdy akcie na začátku posledního obchodního týdne roku 2000 zpevnily o 2,44 procenta (měřeno indexem S&P 500) a na konci sedmidenního úseku byly silnější o 5,7 procenta. Index S&P 500 v pondělí 27. prosince posílil o více než 1,2 procenta.

Pokud na Wall Street skutečně Santa Claus rally dorazí, předznamenává to vývoj akciových trhů také v lednu. Historie ukazuje, že v takovém případě trhy během ledna následujícího roku posílily v průměru o 2,94 procenta. Neznamená to ovšem, že akcie v takovém případě v lednu zpevní vždy. Do hry vstupuje řada proměnných, které mohou způsobit, že se trhy nakonec zachovají jinak, než efekt Santa Claus rally předpokládá.

Letošní Santa Claus rally je však podpořena i vývojem u zbylých indexů Wall Streetu. Posiluje totiž i Dow Jones Industrial Average a technologický Nasdaq. Navíc je poměrně slušná šance, že všechny zmíněné indexy zakončí rok na historických maximech. Nejblíže je tomu právě S&P 500.


DeCambre, Marketwatch.com
Pisani, CNBC.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00