Vývoj cen na úrovni meziproduktů naznačuje, že spotřebitelská inflace se v příštích měsících zvýší ještě více než na březnových 12,7 %. Vypadá to, že vývoj inflace v ČR nevypadá růžově.
„V březnu pokračoval meziměsíční i meziroční růst cen všech výrobců. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily téměř o 25 % a ceny v zemědělství o více než 27 procent“, uvedl Jiří Šulc.
„Dle odhadů ceny stavebních prací vzrostly o více než 10 procent. Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 4,9 %,“ dodal v tiskovém prohlášení Jiří Šulc, vedoucí oddělení statistiky Českého statistického úřadu.
Hlavním zdrojem cenového růstu byly energie, které výrobcům zdražily o téměř 54 % v porovnání s loňským březnem.
Samotná elektřina byla meziročně dražší o více než 62 %. Zrychlil také růst cen stavebních materiálů, který v březnu činil 22,8 % meziročně. V únoru přitom ceny stavebnin stouply „jen“ o 20,3 %.
Ceny výrobců v průmyslu, zemědělství i stavebnictví signalizují, jak by se mohla vyvíjet spotřebitelská inflace.
Cena polotovarů a meziproduktů se totiž do ceny finálního zboží a služeb vždy propisuje s určitým zpožděním.
Ekonomové se v zásadě shodují, že inflace ještě vystoupá o pár procentních bodů výše z březnových 12,7 %.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dokonce několikrát před časem připustil, že inflace může vzrůst až na 14 %.
Statistický úřad Evropské unie Eurostat zveřejnil data o inflaci za březen a Česká republika má třetí nejvyšší tempo růstu cen v celé sedmadvacítce.
Míra inflace je sice nižší, než uvádí ČSÚ, což je však důsledkem nepatrně odlišné metodiky.
Podle Eurostatu vývoj inflace v ČR aktuálně dosahuje 11,9 %. Vyšší růst cen zažívají pouze Litva (15,6 %) a Estonsko (14,8 %).
Zdroj: ČSÚ, Eurostat