Search
Close this search box.

Tesla spustila svou Gigafactory v německém Grünheide. Akcie reagují růstem

První kusy Modelu Y opustily brány závodu americké automobilky Tesla, který Elon Musk nechal vybudovat nedaleko Berlína. První evropská Gigafactory vyšla Teslu na pět miliard eur, na část přispěli i němečtí daňoví poplatníci.


“S nadšením zítra předáme první sériové vozy vyrobené v Giga Berlin-Brandenburg!”, napsal Elon Musk v pondělí večer na Twitter. Avizoval tak, že brány závodu automobilky Tesla opustí prvních třicet kusů Modelu Y.

Model Y, který německá Gigafactory vyrábí, bude ve výbavě Performance stát necelých 64 tisíc eur a na jedno nabití ujede až 514 kilometrů. Další objednávky prý Tesla bude schopna vyřizovat během dubna.

Ačkoli se jedná o přelomovou událost, Tesla během budování Gigafactory v Evropě nabrala asi osmiměsíční zpoždění. Původní plán totiž byl takový, že první vozy z německé výrobní linky sjedou už během července 2021.

Pro Německo má ovšem vybudování Gigafactory zvláštní atmosféru. Na jedné straně může být pyšné, že Tesla si z celé Evropy vybrala právě Německo, na straně druhé je Tesla velkým konkurentem původních značek německého autolandu. Sám šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess na sklonku loňského roku vyjádřil obavy, zda bude jeho automobilka schopna čelit konkurenci Tesly. Nehledě na to, že němečtí daňoví poplatníci Tesle na výstavbu Gigafactory přispěly asi jednou pětinou z celkových nákladů v podobě daňových úlev pro americkou automobilku.

Investoři ale informaci o prvních vozidlech z Berlína (Grünheide) přivítali. Akcie Tesly totiž v pondělí posílily o 1,74 procenta a za uplynulých pět dní si připsaly bezmála 20 procent.


Waldersee,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05