Search
Close this search box.

Červnová inflace vystoupala nad 17 procent. Naději na zklidnění růstu cen dává meziměsíční vývoj

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v České republice se v červnu zvýšilo na 17,2 procenta. Míra inflace tak oproti květnu vzrostla o 1,2 procentního bodu, nejvíce k tomu přispěly ceny v oddíle bydlení a oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.


„Meziroční růst spotřebitelských cen výrazně zrychluje od loňského července a již překonal hranici 17 %. V červnu k tomuto zrychlování opět nejvíce přispěly ceny potravin, které meziročně vzrostly o 18 %,“ uvedl v komentáři k tiskové zprávě Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen Českého statistického úřadu.

Jistou naději na to, že by meziroční inflace mohla v dohledné době zpomalovat, dává meziměsíční srovnání. V červnu se totiž ceny v Česku oproti květnu zvýšily o 1,6 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu nižší tempo než v květnu. Také v meziměsíčním srovnání ceny táhly vzhůru zejména potraviny a energie. Ovšem u energií byla dynamika rozdílná. Zatímco elektřina v červnu meziměsíčně zdražila jen o 0,6, cena zemního plynu vzrostla o 5,8 procenta.

Podle řady ekonomů se ale v případě meziroční inflace musíme připravit na to, že její kulminace teprve přijde. „Kapitolou samou o sobě je pokračující cenové šílenství u energií, které prakticky zaručuje, že se Česko inflace jen tak nezbaví. Právě energie totiž následně vstupují do výroby a poskytování všech dalších služeb a zboží, což se bude s prodlevou odrážet na spotřebitelských cenovkách i v nejbližší budoucnosti,“ uvedl ve svém blogu Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Podle předběžného odhadu Eurostatu se inflace v červnu zvýšila i v zemích platících eurem, a to o půl procentního bodu na 8,6 procenta. Česká republika by se se svou červnovou inflací zařadila nejspíše na čtvrté místo za Estonsko, Litvu, a Lotyšsko.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05