Search
Close this search box.

V Argentině je běžné mít 3 práce najednou. Důvodem je vysoká inflace

Více než stoprocentní inflace v Argentině snižuje výdělečnou schopnost a převyšuje mzdy, a tak 67 letý Jorge Pedro Armoa našel nepříjemné řešení: žongluje se třemi profesemi jako kovodělník, fotbalový trenér a prodavač medu na částečný úvazek.


Armoa, který žije v malém domku na předměstí hlavního města Buenos Aires, vstává každý den brzy ráno na svůj sedmidenní pracovní týden, aby se vyhnul chudobě, kterou v této jihoamerické zemi trpí téměř čtyři z deseti lidí.

„Situace je složitá. Platy jsou velmi nízké, všechno je velmi drahé. Takže to občas nestačí,“ říká Armoa, dělník v továrně na kovové formy, který je zároveň technickým ředitelem místního fotbalového týmu a financuje svůj vlastní malý podnik.

Argentinci se potýkají s tíživou hospodářskou krizí, roční inflace dosahuje 102,5 % a očekává se, že bude dále stoupat. Přísné finanční kontroly deformují hodnotu pesa a klesající devizové rezervy vyvolávají obavy z budoucího nesplácení dluhů.

Chudoba, která se během pandemie snížila díky státní podpoře, ve druhé polovině loňského roku opět vzrostla na 39,2 % z 36,5 % v první polovině roku, uvedla ve čtvrtek vláda, neboť inflace snížila kupní sílu mezd.

„Jde o to, že růst mezd pracujících je nižší než míra inflace základního potravinového koše,“ uvedl Martín González Rozada, ekonom a profesor ekonometrie na univerzitě Di Tella.

Dodal, že na počátku letošního roku byla chudoba zřejmě ještě vyšší než 40 %, a upozornil, že přibližně polovina dětí v zemi žije v chudých podmínkách.

Vládní dávky a dotace udržely úroveň extrémní chudoby na nízké úrovni, což se však může dostat do problémů, neboť tamní vláda se snaží překonat fiskální deficit a snížit výdaje, protože dolarů je málo a zemědělský sektor zasáhlo sucho.

Téměř 46 milionů obyvatel Argentiny není schopna zaplatit celkový základní koš zboží a služeb, který vyjde na 177 000 pesos měsíčně (asi 849 USD).

Armoa i se svými třemi platy a platem jeho manželky, která pracuje jako asistentka pedagoga, má často problémy vyjít s penězi.

„Někdy se nám daří a někdy se musíme uskrovnit, abychom se uživili,“  řekl Armoa, zatímco doma krájel cibuli, aby si přichystal večeři.


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00