Search
Close this search box.

Těžební gigant Glencore má nového šéfa. Akcionáři doufají, že zvedne hodnotu společnosti

Nadnárodní těžařská společnost Glencore po devatenácti letech přepřahá. V křesle výkonného ředitele Ivana Glasenberga vystřídá Gary Nagle. Přestože je s firmou spojen už dvacet let, akcionáři si od něho hodně slibují.


Akcionáři společnosti Glencore si od nového výkonného ředitele slibují hlavně to, že se mu podaří firmu odpoutat od minulosti, kdy Glencore zasáhla pokuta od amerického ministerstva spravedlnosti. Nagle má také za úkor zvýšit tržní hodnotu firmy a provést ji poměrně těžkým obdobím. Politici a investoři totiž skupinu tlačí do investic, jež dokáží snížit její uhlíkovou stopu a zajistit její uhlíkovou neutralitu do roku 2050.

Glencore totiž patří mezi největší světové těžaře uhlí a disponuje velkými aktivy v podobě dolů a nevytěžených zásob. Pokud však tlak investorů i ekologů bude sílit, je společnost ochotna se svých ekologicky zatěžujících provozů zbavit. A v tom by mohl být právě Gary Nagle nápomocen.

Šestačtyřicetiletý Jihoafričan Gary Nagle nastoupil ke Glencore v roce 2001. Pracoval zde na různých pozicích v oblasti marketingu i průmyslového byznysu, a to v Austrálii, Kolumbii, Švýcarsku, ale i Jihoafrické republice.

Akcie společnosti Glencore na výměnu u kormidla reagovaly zpočátku mírným růstem, v pozdějších obchodních hodinách zisky umazaly s končily jen těsně nad čtvrteční otevírací cenou. Od počátku letošního roku ale posílily už o více než čtvrtinu a meziročně jsou dokonce o téměř 80 procent výše.


Denina,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00