Světová ekonomika letos poroste jen asi třetinovým tempem v porovnání s původními odhady. Vyplývá to Globálního ekonomického výhledu, který v úterý zveřejnila Světová banka. Svět čelí výrazným rizikům stagflace a není vyloučeno, že nakonec poroste ještě pomaleji, než Světová banka aktuálně předpovídá.
Růst globálního hrubého domácího produktu má v letošním roce dosáhnout 2,9 procenta. To je zhruba poloviční tempo v porovnání s rokem 2021 a asi o třetinu nižší růst, než s jakým Světová banka počítala ještě na počátku tohoto roku. Podle původního odhadu měl totiž růst převýšit čtyřprocentní hranici. V letech 2023 i 2024 pak má světové hospodářství vzrůst shodně o 3 procenta.
Hlavní příčinou jsou dopady války na Ukrajině, která přispívá k dramatickému zdražování důležitých energetických a průmyslových komodit, stejně jako zemědělské produkce v čele s obilím. Světová ekonomika se tak ocitla na hraně stagflace, tedy kombinace hospodářské stagnace a vysoké inflace.
Prezident Světové banky David Malpass ale řekl, že globální hospodářský růst může klidně zpomalit až na 2,1 procenta letos a 1,5 procenta v roce 2023, pokud se zcela naplní další rizika, která tlačí na zpomalení ekonomického růstu. V případě HDP na osobu by dokonce mohlo dojít k růstu nulovému, podotkl.
Nejrychleji letos poroste region východní Asie a Tichomoří, a to o 4,4 procenta. Naopak rozvinuté země letos vykáží hospodářský růst ve výši 2,6 procenta. Jejich tempo růstu však bude až do roku 2024 zpomalovat na necelá dvě procenta. Ruská ekonomika podle Světové banky letos klesne téměř o devět procent a v roce 2023 o další dvě procenta.
-red-