Search
Close this search box.

Světová banka výrazně snížila odhad růstu globální ekonomiky pro letošní i příští rok

Světová ekonomika letos poroste jen asi třetinovým tempem v porovnání s původními odhady. Vyplývá to Globálního ekonomického výhledu, který v úterý zveřejnila Světová banka. Svět čelí výrazným rizikům stagflace a není vyloučeno, že nakonec poroste ještě pomaleji, než Světová banka aktuálně předpovídá.


Růst globálního hrubého domácího produktu má v letošním roce dosáhnout 2,9 procenta. To je zhruba poloviční tempo v porovnání s rokem 2021 a asi o třetinu nižší růst, než s jakým Světová banka počítala ještě na počátku tohoto roku. Podle původního odhadu měl totiž růst převýšit čtyřprocentní hranici. V letech 2023 i 2024 pak má světové hospodářství vzrůst shodně o 3 procenta.

Hlavní příčinou jsou dopady války na Ukrajině, která přispívá k dramatickému zdražování důležitých energetických a průmyslových komodit, stejně jako zemědělské produkce v čele s obilím. Světová ekonomika se tak ocitla na hraně stagflace, tedy kombinace hospodářské stagnace a vysoké inflace.

Prezident Světové banky David Malpass ale řekl, že globální hospodářský růst může klidně zpomalit až na 2,1 procenta letos a 1,5 procenta v roce 2023, pokud se zcela naplní další rizika, která tlačí na zpomalení ekonomického růstu. V případě HDP na osobu by dokonce mohlo dojít k růstu nulovému, podotkl.

Nejrychleji letos poroste region východní Asie a Tichomoří, a to o 4,4 procenta. Naopak rozvinuté země letos vykáží hospodářský růst ve výši 2,6 procenta. Jejich tempo růstu však bude až do roku 2024 zpomalovat na necelá dvě procenta. Ruská ekonomika podle Světové banky letos klesne téměř o devět procent a v roce 2023 o další dvě procenta.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00