Search
Close this search box.

Pokles o 4 %. Je stále bezpečné investovat do indexu Dow Jones?

Dow Jones Industrial Average (DJIA) sice vzrostl o 3,5 % oproti minimu z minulého měsíce, ale index tzv. blue-chipů se stále nachází 6 % pod maximem z předchozího měsíce. 


Pro investory je možná znepokojivější to, že index je v současnosti oceněn víceméně tam, kde byl na začátku prosince. A od té doby do tohoto okamžiku zakončil více dní v červených číslech než v zelených. 

Toto oslabení může naznačovat, že trh svádí bitvu, kterou nakonec prohraje, a je předurčen k poklesu pod minima, kterých dosáhl v lednu, kdy se Dow propadl o více než 10 %. Pokud jste z této možnosti vystresovaní a stojíte stranou, nabízíme vám několik námětů k zamyšlení. Nic neobvyklého  

Za tento propad indexu DJIA můžete poděkovat především společnostem Salesforce.com (NYSE: CRM) a Nike (NYSE: NKE). Akcie první jmenované společnosti klesly od začátku roku o 18,6 % a akcie Nike o 15,8 %. Podobně špatně si vede i Home Depot (NYSE: HD). 

Nejenže tyto tři akcie snižují celkovou hodnotu indexu, ale zároveň udávají medvědí trend, který brání ostatním společnostem v indexu, aby se pohybovaly výše, jak by jistě mohly. Jisté je však, že ceny akcií se z krátkodobého hlediska neustále mění. Někdy stoupají a klesají poměrně dramaticky (jako tomu bylo v lednu). 

Tyto krátkodobé vzestupy a poklesy se však nemusí nutně řídit nějakou logikou. Nerelevantní zprávy, predikce a investoři, kteří si jen vyplňují prázdná místa v mysli, hrají roli v každodenním chování trhu, který je velmi náchylný ke zvratům. Pro lepší představu, index Dow v loňském roce změnil směr svého pohybu celkem 67krát. Přesněji řečeno, investoři v roce 2021 kolektivně změnili svůj pohled na trh 67krát. 

To zdaleka není nic neobvyklého. Je to přesně to, na co odkazuje výstižný citát, který se nejčastěji připisuje legendárnímu hodnotovému investorovi Benjaminu Grahamovi: „V krátkodobém horizontu je trh hlasovací stroj, ale v dlouhodobém horizontu je to stroj na vážení.“  

Mimochodem, k této myšlence je třeba dodat, že máme tendenci hlasovat srdcem a vážit hlavou. Lednový pád byl emocionálně nabitým hlasováním, jehož příčinou byly obavy lidí z nárůstu pandemie způsobené omikronem, z dopadu prudce rostoucí inflace a z rostoucích úrokových sazeb.  

Právě teď – i když jsou akcie opět v defenzivě, však rozumní investoři zvažují skutečnost, že se v letošním roce očekává nárůst podnikových zisků, a to navzdory všem makroekonomickým problémům.  Soustřeďte se na důležité věci a zbytek neřešte 

Všechny medvědí trhy začínají jako relativně malé klopýtnutí, ne nepodobné tomu, které jsme právě zažili. A inflace, rostoucí úrokové sazby a politické spory jsou jen některými z potenciálních nástrah, které by mohly stáhnout zisky.  

Situaci nepomáhá ani ruská invaze na Ukrajinu. Nezapomeňte také, že před nástupem pandemie trh 12 let rostl. Takže do té míry, do jaké v této věci hraje roli pouhý čas, mohou být všechny nejednoznačné excesy dlouhodobého býčího trhu stále na místě. 

Jinými slovy, je celkem možné, že zisky v letošním roce klesnou, i když to kolektivní moudrost trhu zatím nevidí. To by se samozřejmě ukázalo jako brzda pro akcie. Vlažná výkonnost indexu DJIA v posledních týdnech může odrážet, že investoři tento výsledek podvědomě předvídají. 

Jenže nikdo neví, co nás čeká v blízké či vzdálené budoucnosti. To nejlepší, co můžeme udělat, je každý den vyhodnocovat situaci na trhu a podle toho aktualizovat naše názory.  

Abychom toho dosáhli, musíme se méně starat o velikost výprodejů nebo hledání precizně přesných vstupních a výstupních bodů. Místo toho je lepší zaměřit se více na informace, které jsou v konečném důsledku důležité, jako je celkové zdraví společností. Prozatím zůstávají tzv. blue chips akcie na trhu poměrně zdravé. 

Mimochodem, tohle všechno se dá vyjádřit i jednodušeji. Vzhledem k tomu, že nikdo nemůže dopředu vědět, kdy nastane několik klíčových obchodních dnů, je nejlepším řešením jednoduše zůstat v akciích, i kdyby to znamenalo, že budete muset na své cestě snést několik ztrát. 


James Brumley  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00