Search
Close this search box.

Spotify během 10 let předpokládá desetinásobný růst svého podnikání 

Služba Spotify (SPOT 7,45 %) si klade za cíl rozšířit své podnikání tak, aby se stalo mnohem větším, než si ještě před několika lety připouštěla. Generální ředitel Daniel Ek uvedl, že společnost v roce 2019 učinila zásadní změnu a přesunula se od distribuce hudby k vytvoření univerzální platformy pro veškerý digitální audiozvuk.  


V důsledku toho bylo nutné přehodnotit mnoho výhledů společnosti během dne pro investory v roce 2018. Přitom vedení firmy na svém dni pro analytiky na začátku tohoto měsíce předložilo velmi optimistickou prognózu vývoje firmy v následujících dekádách. 

Mezi klíčové údaje pro budoucí období, které si Spotify stanovil patří: 1 miliarda posluchačů, 100 miliard dolarů ročního obratu, dosáhnout 40 % hrubé marže a 20 % provozní marže. V horní linii to představuje téměř desetinásobek dnešního stavu. 1 miliarda posluchačů 

Spotify odvedla skvělou práci při proniknutí na trhy jako je Severní Americe, západní Evropa, Austrálie a Nový Zéland. Vedení společnosti se domnívá, že na těchto trzích zaujímá 32 % podíl na trhu v rámci digitálního streamingu audia. 

Ve zbytku světa má však pouze 8% podíl. A to se jedná o mnohem větší trhy. Etablované trhy pro Spotify představují celkem 600 milionů posluchačů, které lze oslovit. Nicméně rozvíjející se trhy představují příležitost oslovit 2,7 miliardy lidí

Zajímavé je, že vyspělé trhy vykazují lepší fluktuaci. Navíc se tato míra odlivu zlepšuje a od roku 2018 klesla z 3,6 % na 2,4 %. Na některých trzích dosahuje míra odlivu pouze 1 % až 2 %. Potěšující zprávou je, že rozvíjející se trhy následují obdobnou cestu.  

Je třeba mít na paměti, že platforma Spotify je na většině trzích stále relativně nová. V roce 2018 se rozšířila z 65 zemí na současných 183 zemí. A pokud bude postupovat tímto tempem jako na stávajících trzích, měla by do roku 2030 dosáhnout svého cíle, kterým je 1 miliarda uživatelů. Roční obrat ve výši 100 miliard dolarů 

Tento záměr se dá zjednodušeně vyjádřit jako příjem ve výši 100 dolarů na jednoho uživatele za rok, což je přibližně čtyřnásobek současného ročního zisku na uživatele (tzv. ARPU).   

Aby Spotify dosáhl tohoto ambiciózního cíle, potřebuje nutně expandovat na nové trhy a zvolit vhodné způsoby monetizace. Vedení společnosti se domnívá, že se trh se streamováním hudby, prodejem a propagací živých akcí a podcastingu v průběhu příštího desetiletí zčtyřnásobí. 

Doplnění audioknih a dalších segmentů, jako je zpravodajství, sport nebo vzdělávání, umožní Spotify zvýšit ukazatel ARPU na čtyřnásobek. Přidání dalších možností nákupů (což již dělá u předplatného podcastů) by mohlo být hlavním katalyzátorem zvýšení ARPU.  40 % hrubé marže 

Když Spotify na svém investorském dnu v roce 2018 představil své dlouhodobé ambice dosáhnout 30 % až 35 % hrubé marže, zdálo se to jako velmi náročný cíl. A po třech letech, kdy se hrubá marže sotva pohnula z poloviny 20 %, management zvyšuje svůj výhled na 40 %. 

Skutečnost je taková, že základní hrubé marže jednotlivých segmentů se vyvíjejí podle předpokladů. Hrubá marže v oblasti hudby činila v prvním kvartále 28,5 % a od roku 2018 se zvyšuje průměrným tempem o 75 bazických bodů ročně. Mezitím podcasty zůstávají přítěží pro hrubou marži a budou jí pravděpodobně brzdit i v letošním roce.  

Avšak ziskovost podcastů je téměř na dosah a finanční ředitel Paul Vogel odhaduje, že vertikální platformy začnou přispívat k hrubé marži během jednoho až dvou let. Jinými slovy, podcasty budou mít během několika let vyšší marže než samotný hudební byznys a budou zaujímat významný podíl na celkové poslechovosti.  

Z dlouhodobého hlediska vedení firmy odhaduje, že marže plynoucí z podcastů by mohly dosahovat marže mezi 40 % a 50%. U dalších typů platforem, jako jsou audioknihy, by hrubá marže mohla dosahovat mezi 40 % a 80 %. Rozšíření těchto segmentů je klíčové pro dosažení nového výhledu, ale bude od investorů vyžadovat trpělivost, neboť nové segmenty mohou zpočátku marže snižovat. 20 % provozní marže 

Společnost Spotify nejen že očekává, že v následujících deseti letech výrazně zvýší svou hrubou marži, ale zároveň předpokládá, že v průběhu svého rozšiřování bude vykazovat určitou úroveň provozního pákového efektu. 

Přestože management bude i nadále investovat značné částky do výzkumu a vývoje (přibližně 10 % až 13 % z celkových tržeb), nepočítá s tím, že by dosáhl úrovně z původního dlouhodobého výhledu z roku 2018. Prodej a marketing budou tvořit 6 až 7 % tržeb. 

Předpokládá se, že obecné a administrativní náklady budou nižší než 3 %. Obojí tvoří přibližně polovinu toho, co Spotify vynakládá na jednotlivé výdaje v poměru k dnešním příjmům. 

Dosažení provozního pákového efektu, tedy výdajů na provozní náklady ve výši přibližně 20 % příjmů, v kombinaci s růstem hrubé marže na 40 %, nakonec povede k dosažení 20 % provozní marže, kterou Ek sám predikuje.  

Při této míře ziskovosti bude mít Spotify mnohem větší hodnotu, než má dnes. I kdyby se mu to nepodařilo, v příští dekádě by mohl výrazně vzrůst zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA), což by investorům přineslo zajímavé zisky. 

Zdá se, že se firmě její velká sázka na podcasty vyplatí. Jejím cílem je zopakovat tuto strategii v průběhu dalších deseti let nejméně dvakrát. Díky dlouhodobému růstovému postoji managementu je Spotify ideální růstovou akcií, kterou byste měli zvážit, zda ji zahrnout do svého investičního portfolia. 


Adam Levy  
The Motley Fool 


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05