Search
Close this search box.

Souboj titánů? Konkurence Tesly dodává první vozy

Nejhodnotnější americké automobilce všech dob roste silná konkurence. Elektromobilní startupy Lucid a Rivian začaly dodávat první modely svých elektrických vozidel zákazníkům. Rivian se navíc chystá na velkolepý vstup na burzu.


Automobilka Lucid začala svůj první elektrický model karoserie sedan Lucid Air vyrábět v září a prvním zákazníkům jej dodala v sobotu 30. října. S odkazem na výrobce to uvedl deník The Wall Street Journal. Cena modelu Lucid Air začíná na 77 400 dolarů, ovšem první kousky, které našli své zákazníky se prodávají za necelých 170 tisíc.

Za automobilkou Lucid stojí jeden ze saudskoarabských investičních fondů, nicméně část jejích akcií je od letošního července veřejně obchodovaná na newyorské burze. A právě na zprávy o dodávkách prvních vozů akcie Lucid Group zareagovaly silným růstem. Za uplynulých pět dní zpevnily o více než třetinu, od začátku září pak zhodnotily dokonce dvojnásobně.

První vozy svým zákazníkům dodala také automobilka Rivian, která se vrhla do segmentu elektrických SUV. Světlo světa tak spatřil model elektrického pickupu Rivian R1T. Podíl v automobilce Rivian mají mimo jiné Ford Motor či Amazon. Společnost Jeffa Bezose nedávno prozradila, že v Rivianu vlastní 20 procent akcií.

Rivian však rovněž plánuje vstoupit na burzu. Podle televizní stanice CNBC by se tak mělo stát už v průběhu příštího týdne. A mělo by jít vskutku o velkolepou primární veřejnou nabídku (IPO). CNBC totiž s odkazem na dobře informované zdroje uvedla, že tržní hodnota Rivianu by se při burzovním debutu mohla vyšplhat až na 60 miliard dolarů.


Foldy, The Wall Street Journal
LeBeau, Palmer, CNBC.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00