Search
Close this search box.

Indický miliardář chce založit nízkonákladové aerolinky. Je to šance pro Boeing

Rakesh Jhunjhunwala plánuje zahájit provoz nízkonákladových aerolinií, které by leteckou dopravou pokryly celou Indii. Podle expertů je to šance pro výrobce letounů Boeing, aby se vrátil na ztracené území.


Indický miliardář Rakesh Jhunjhunwala představil smělé plány. Podle něho na indickém trhu chybí nízkonákladové aerolinie, které by byly schopny zajistit za přijatelnou cenu leteckou dopravu ve druhé nejlidnatější zemi světa. Před dvěma lety totiž z trhu odešla jiná lowcostová letecká společnost Jet Airways.

Jhunjhunwala chce oslovit bývalého výkonného ředitele největších indických aerolinií IndiGo a se zbytkem společnosti Jet Airways založit novou leteckou společnost Akasa Air. Provoz by měla zahájit už v příštím roce.

Podnikatel, který zbohatl na investicích na finančním trhu (Jhunjhunwala má přezdívku „indický Buffett“), v nízkonákladové letecké společnosti vidí příležitost. Indický trh se totiž vzpamatovává po covidové ráně a poptávka po letecké přepravě roste.

Jako příležitost vznik nových aerolinek v Indii vnímá rovněž americký výrobce letadel, společnost Boeing. Letouny této značky totiž z indického nebe zmizely kvůli krachu Jet Airwais. „Půjde o velký boj o trh mezi Boeingem a Airbusem. Pro Boeing je to obrovská příležitost vrátit se na indický trh,“ uvedl pro agenturu Reuters Nitn Sarin analytik leteckého trhu společnosti Sarin & Co.

Akcie Boeingu za poslední měsíc ztratily přes 4 procenta. Od počátku letošního roku naopak téměř 12 procent přidaly a meziročně jsou silnější o 40 procent.


Shah, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00