Americká biotechnologická společnost Moderna má důvod k oslavě. První laboratorní testy naznačují, že by její vakcína mohla být dostatečně účinná proti takzvané indické variantě koronaviru.
Studie byla provedena v laboratoři na základě vzorků krevního séra získaného od osmi dobrovolníků. Ti svůj vzorek krve odevzdali týden poté, co jim byla podána vakcína společnosti Moderna proti koronaviru. Vakcína vyvolala náležitou imunitní odezvu a těla dobrovolníků si začala vytvářet protilátky proti všem variantám koronaviru, na které byla krevní séra testována. Pouze v případě původního viru koronaviru byla účinnost poměrně nízká.
Ze studie vyplynulo, že zdaleka nejúčinnější vakcína od Moderny byla proti indické variantě viru, která se označuje jako delta. Rovněž v případě varianty beta (jihoafrická mutace) vakcína prokázala vysokou účinnost. Organismus si proti ní vytvořil šest- až osmkrát více protilátek než proti originálnímu viru. „Tyto nové poznatky v nás vzbudily obrovskou naději a víru, že vakcína Moderny by měla dobře chránit i proti nově detekovaným mutacím viru,“ uvedl výkonný ředitel Moderny Stéphane Bancel.
Akcie společnosti na zprávy zareagovaly silným růstem. Během úterního obchodování posílily o více než pět procent a vystoupaly na historické maximum. Za poslední měsíc zpevnily už o více než čtvrtinu a od začátku letošního roku se jejich hodnota zvýšila o téměř 110 procent. Tržní kapitalizace Moderny se blíží stu miliardám dolarů, přičemž ještě před rokem to bylo jen asi 35 miliard.
Roy,
Reuters