Search
Close this search box.

Slibná účinnost vakcíny Moderny proti indické variantě. Akcie společnosti letí vzhůru

Americká biotechnologická společnost Moderna má důvod k oslavě. První laboratorní testy naznačují, že by její vakcína mohla být dostatečně účinná proti takzvané indické variantě koronaviru.


Studie byla provedena v laboratoři na základě vzorků krevního séra získaného od osmi dobrovolníků. Ti svůj vzorek krve odevzdali týden poté, co jim byla podána vakcína společnosti Moderna proti koronaviru. Vakcína vyvolala náležitou imunitní odezvu a těla dobrovolníků si začala vytvářet protilátky proti všem variantám koronaviru, na které byla krevní séra testována. Pouze v případě původního viru koronaviru byla účinnost poměrně nízká.

Ze studie vyplynulo, že zdaleka nejúčinnější vakcína od Moderny byla proti indické variantě viru, která se označuje jako delta. Rovněž v případě varianty beta (jihoafrická mutace) vakcína prokázala vysokou účinnost. Organismus si proti ní vytvořil šest- až osmkrát více protilátek než proti originálnímu viru. „Tyto nové poznatky v nás vzbudily obrovskou naději a víru, že vakcína Moderny by měla dobře chránit i proti nově detekovaným mutacím viru,“ uvedl výkonný ředitel Moderny Stéphane Bancel.

Akcie společnosti na zprávy zareagovaly silným růstem. Během úterního obchodování posílily o více než pět procent a vystoupaly na historické maximum. Za poslední měsíc zpevnily už o více než čtvrtinu a od začátku letošního roku se jejich hodnota zvýšila o téměř 110 procent. Tržní kapitalizace Moderny se blíží stu miliardám dolarů, přičemž ještě před rokem to bylo jen asi 35 miliard.


Roy,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05