Search
Close this search box.

Je důležité vědět, kterou akcii nakupujete

Většina lidí obvykle nakupují tzv. meme akcie, jednoduše řečeno se jedná o populární akcie. Ale mít promyšlenou tezi, proč si zrovna koupit tuto specifickou akcii, vás může nasměrovat správným směrem. A co je na tom to nejdůležitější, udržíte si tak zaměření na podniky, které vás zajímají. 


Může to být velmi lákavé, nakoupit populární akcii, která rychle roste. Strach, že přijdete o velké zisky je silným psychologickým stimulem, který však může narušit vaši investiční disciplínu. 

Proto je tak důležité vědět, kterou akcii zrovna nakupujete. Pochopit filozofii společnosti a zároveň vědět v jakém odvětví působí, vám pomůže nastínit to, zda akcie nakoupíte či ne. Přemýšlet o investicích se vyplácí, obzvlášť můžete tak dosahovat skvělých výsledků, které později ocení i vaše investiční portfolio. Úskalí krátkodobého myšlení 

Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, většina lidí rádi nakupují meme akcie, jelikož si nechtějí ujít potenciální zisky. V podstatě se jim honí hlavou teze typu: “Kupuji tuto akcii, protože zrovna teď letí nahoru, a myslím si, že to bude pokračovat.” 

Problémem tohoto myšlení je však to, že ponechává řadu nezodpovězených otázek. Proč si myslíš, že to bude pokračovat? Pokud to tedy bude pokračovat, budeš to držet napořád nebo to později prodáš? Co by mohlo způsobit to, že se to zhroutí, a pokud se to fakt stane, co budeš dělat dál? 

Pokud je tedy vaše teze založená výhradně na trendu a momentu, kdy to zrovna roste, vaše budoucí rozhodnutí budou záviset na krátkodobých faktorech. Obecně se jedná o faktory, nad nimiž společnost nemá žádnou kontrolu. 

Bez odpovědí na předešlé otázky se vystavujete tak riziku, že se budete řídit svými emocemi. A to málokdy dopadne dobře, obzvlášť pokud se jedná o investování. Investiční sebevědomí se může změnit

Naopak, když investujete do společností, kterým rozumíte, je mnohem pak snazší se vypořádat s vzestupy a pády, které nevyhnutelně můžete zaznamenat během doby, kdy akcie vlastníte.  

Skvělá investiční teze dokáže zabít dvě mouchy jednou ranou. Zaprvé můžeme vidět dlouhodobé vyhlídky sledované společnosti, které ji umožní stát se mnohem hodnotnější, než je dnes.  Ale co je mnohem důležitější, umožňuje vám, jako akcionáři, nést odpovědnost za své výsledky. 

Pokud společnost, jejíž akcie vlastníte, nedokáže naplnit potenciál, který jste identifikovali ve své počáteční investiční tezi, pak to může být dobrý důvod k tomu, abyste přehodnotili vaší investici. Vlastnit akcie, kterým věříte 

Vždycky bude těžké sledovat to, jak akcie prudce rostou, obzvlášť když se jedná o akcie, které zrovna nevlastníte. Ale sázet na meme akcii a věřit v to, že štěstí vám půjde naproti, může být receptem na finanční bankrot. 

Pokud se ale budete řádně vzdělávat, vaše investiční znalosti a teze budou mnohem promyšlenější, a z dlouhodobého hlediska budete sklízet ovoce. Nepropadejte panice, zachovejte klid a investujte podle sebe, a ne podle davu, a to je recept, jak dosáhnout finanční nezávislosti! 


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00