Search
Close this search box.

Segment autonomních vozidel Qualcommu právě nakopnul nový impuls 

Qualcomm (NASDAQ: QCOM), lídr v oblasti vývoje mobilních čipů, právě oznámil, že úspěšně dokončil akvizici společnosti Arriver, která se zabývá vývojem softwaru pro autonomní vozidla.  


Tato akvizice je pro Qualcomm, který je známý především díky svým čipům pro chytré telefony, velkou událostí. Zařazení softwarového segmentu prohloubí vazby s výrobci automobilů a aktuálně Qualcomm disponuje 13 miliardami dolarů, které může získat a investovat tak do automobilového designu.  Rozšíření a akcelerace služeb ADAS 


Qualcomm na této zakázce spolupracoval s privátní skupinou SSW Partners, která koncem roku 2021 převzala firmu Veoneer. Transakce byla uzavřena 1. dubna. Skupina SSW Partners koupila společnost Veoneer za 4,6 miliardy dolarů a nyní prodává segment Arriver zpět Qualcommu. 

Ostatní segmenty Veoneeru budou i nadále úzce spolupracovat s Qualcommem. Investoři mohou očekávat, že bližší finanční údaje o koupi Arriveru budou projednány při příští čtvrtletní aktualizaci výsledků hospodaření, která se uskuteční 27. dubna. 

V automobilovém průmyslu se pod pojmem „aktivní bezpečnost“ rozumí pokročilé asistenční systémy řidiče (zkratka ADAS), které pomáhají snižovat následky nehod tím, že ovládají řízení nebo rychlost vozu podle potřeb řidiče. V roce 2021 dodal Veoneer výrobcům automobilů necelých 10,1 milionu aktivních bezpečnostních systémů.  

Tržby segmentu ADAS dosáhly 869 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 39 %. Do tohoto údaje jsou zahrnuty i tržby z prodeje hardwaru, senzorů a elektronických řídicích jednotek Veoneer, tudíž zůstává otázkou, jakou část tržeb lze přičíst konkrétně softwaru Arriver.  

Arriver přirozeně zapadá do portfolia společnosti Qualcomm. Finanční ředitel Qualcommu Akash Palkhiwala uvedl, že softwarová divize ADAS bude tvořit důležitou součást rostoucího automobilového průmyslu. Arriver již navíc několik let využívá čipy Qualcomm Snapdragon Ride. 

Tyto integrované procesory kontrolují klíčové funkce autonomního vozidla. Jednou z hlavních funkcí je vizuální funkce, přičemž software Arriver Vision zpracovává obraz z kamer, které vozidlo navigují na silnici a navádějí ho do cílového destinace. 

Platforma od Qualcommu je škálovatelná napříč celou řadou modelů vozidel, zatímco čipová platforma DRIVE Orin od konkurenční společnosti Nvidia (NASDAQ: NVDA) je určena pouze pro prémiové modely. Pro srovnání, Nvidia nedávno oznámila, že její platforma pro autonomní vozidla DRIVE má obrat ve výši 11 miliard dolarů.  Vytváření hybnosti na správných místech 


Qualcomm prochází výraznou diverzifikací svého obchodního modelu, kdy využívá své čipy pro chytré telefony a rozšiřuje jejich uplatnění v nejrůznějších odvětvích. V rámci podzimní přednášky pro investory Palkhiwala a další vedoucí pracovníci nastínili, jak se díky tomuto procesu zvýší adresovatelný trh Qualcommu ze 100 miliard dolarů ročně na 700 miliard dolarů.   

To ovšem neznamená, že firma obsadí celý tento podíl na trhu, ale komercializace čipů a příslušného softwaru bude obrovskou příležitostí, protože vozidla a další připojená průmyslová zařízení se rychle proměňují v jakýsi typ „chytrého telefonu na kolečkách.“ 

Díky své již zavedené škálovatelné platformě pro automobilový průmysl má Qualcomm před sebou velkou příležitost. Výrobce čipů již spolupracuje se všemi předními výrobci automobilů v oblastech, jako je například mobilní síťová konektivita vozidel. 

V prvním čtvrtletí fiskálního roku 2022 dosáhl automobilový segment Qualcomm obratu 256 milionů dolarů. Plánované prodeje v hodnotě 13 miliard dolarů sice přesahují několik let do budoucna, nicméně posilují dosavadní výhled, podle něhož by měly prodeje automobilů za pět let dosáhnout přibližně 3,5 miliardy dolarů ročně a v příští dekádě 10 miliard dolarů ročně.  

Jinými slovy, Qualcomm patří k nejlepším akciím v oblasti polovodičů, kterou byste měli zohlednit, pokud se zajímáte o automobilové technologie, jež stále více pokrývají různé aspekty, od elektrifikace vozidel až po možnost autonomního řízení. 


Nicholas Rossolillo  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05