Pomalejší hospodářský růst, vyšší úrokové sazby a postupné uvolnění napětí na pracovním trhu. To budou podle guvernéra Federálního rezervního systému hlavní průvodní znaky pokračujícího boje proti inflaci. Řekl to ve svém projevu během každoročního setkání centrálních bankéřů v městečku Jackson Hole ve státě Wyoming.
Podle Jeroma Powella je velkým nebezpečím odpoutání inflačních očekávání k vyšším úrovním. V tomto ohledu mu současná situace připomíná dva inflační šoky, které nejen Spojené státy zažily bezprostředně po ropných šocích v letech 1973/74 a 1979/80.
Právě z těchto více než 40 let starých událostí si Federální rezervní systém vzal ponaučení, a tak nechce nic podobného nyní dopustit. „Snižování inflace způsobí bolest domácnostem i firmám. Snižování inflace si téměř jistě vyžádá po určitou dobu hospodářský růst pod svým dlouhodobým trendem,“ řekl Powell během svého pátečního projevu v Jackson Hole.
Je to však podle něho daň, kterou je nutné nyní vynaložit. Protože pokud by Fed na nastolení cenové stability rezignoval, v budoucnu by náklady desinflace byly mnohem vyšší. I proto bude Fed nadále prosazovat zpřísňující se měnovou politiku, která bude znamenat snižování agregátní poptávky v ekonomice.
Jerome Powell rovněž naznačil, jak se bude Fed rozhodovat o úrokových sazbách při nadcházejícím zářijovém měnověpolitickém zasedání. Razance, s jakou ke zvyšování úrokových sazeb přistoupí, bude prý záviset na aktuálních datech o hospodářském vývoji, a to zejména s ohledem na ceny, trh práce nebo ekonomickou aktivitu firem.
Federalreserve.gov