Search
Close this search box.

Bude to bolet, ale inflaci snížit musíme, řekl šéf amerického Fedu

Pomalejší hospodářský růst, vyšší úrokové sazby a postupné uvolnění napětí na pracovním trhu. To budou podle guvernéra Federálního rezervního systému hlavní průvodní znaky pokračujícího boje proti inflaci. Řekl to ve svém projevu během každoročního setkání centrálních bankéřů v městečku Jackson Hole ve státě Wyoming.


Podle Jeroma Powella je velkým nebezpečím odpoutání inflačních očekávání k vyšším úrovním. V tomto ohledu mu současná situace připomíná dva inflační šoky, které nejen Spojené státy zažily bezprostředně po ropných šocích v letech 1973/74 a 1979/80.

Právě z těchto více než 40 let starých událostí si Federální rezervní systém vzal ponaučení, a tak nechce nic podobného nyní dopustit. „Snižování inflace způsobí bolest domácnostem i firmám. Snižování inflace si téměř jistě vyžádá po určitou dobu hospodářský růst pod svým dlouhodobým trendem,“ řekl Powell během svého pátečního projevu v Jackson Hole.

Je to však podle něho daň, kterou je nutné nyní vynaložit. Protože pokud by Fed na nastolení cenové stability rezignoval, v budoucnu by náklady desinflace byly mnohem vyšší. I proto bude Fed nadále prosazovat zpřísňující se měnovou politiku, která bude znamenat snižování agregátní poptávky v ekonomice.

Jerome Powell rovněž naznačil, jak se bude Fed rozhodovat o úrokových sazbách při nadcházejícím zářijovém měnověpolitickém zasedání. Razance, s jakou ke zvyšování úrokových sazeb přistoupí, bude prý záviset na aktuálních datech o hospodářském vývoji, a to zejména s ohledem na ceny, trh práce nebo ekonomickou aktivitu firem.


Federalreserve.gov

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00