Search
Close this search box.

Kdo je lepší? Wish nebo JD.com?

Před šesti lety JD.com, což je největší čínský maloobchodní prodejce, investoval zhruba 50 milionů dolarů do amerického e-commerce startupu. Tím startupem byla společnost Wish, která vstoupila na burzu v prosinci loňského roku.  


Dnes má Wish hodnotu kolem 3,5 miliardy dolarů. Za poslední rok se akcie společnosti Wish dostala do stagnace, a to kvůli obavám z pomalého růstu, rozšiřování ztrát a velké závislosti na čínských obchodnících s levnými výrobky.  

Pojďme společně nahlédnout pod pokličkou, zda Wish s porovnáním JD.com je přesvědčivou koupí pro investory, hledající hodnotu. 


Rozdíly mezi Wish a JD.com 

V době IPO zaznamenal Wish na své platformě více než 100 milionů aktivních uživatelů, a to ve více než 100 zemí. Většina jejich obchodníků sídlila v Číně a většinu svých produktů prodávali za mnohem nižší cenu než ostatní regionální maloobchodní prodejny na trhu e-commerce. 

Nicméně zákazníci však museli dlouho vyčkávat, než jim dorazili objednávky. Mnoho výrobků na platformě Wish byly rovněž označeny jako falešné, nebezpečné a nezákonné. A proces zpracování objednávek a refundací byl komplikovaný a zdlouhavý. 

Kdežto společnost JD.com za minulé čtvrtletí dokázala obsloužit více než půl miliardy aktivních zákaznických účtů. Většina jejich zákazníků se nachází v Číně a většinu svých příjmů generuje ze svého online tržiště. JD.com má i přísnější standardy kontroly kvality výrobků než samotný Wish. 

JD.com dokáže efektivně plnit své vlastní objednávky s masivní logistickou sítí ve více než 1 200 skladech. V některých městech postupně nahrazuje své doručovatele autonomními vozidly a drony. 

JD.com provozuje také menší síť kamenných obchodů s potravinami a postupně rozšiřuje svůj ekosystém v oblastech jako je telemedicína, cloudové a fintech služby. 


Akcie Wish jsou levné, a to z očividných důvodů 

Tržby společnosti Wish vzrostly v roce 2020 o 34 % na 2,54 miliardy dolarů. Čistá ztráta se výrazně zvýšila ze 136 milionů dolarů na 745 milionů dolarů, ale zároveň se zúžila z 217 milionů dolarů na 127 milionů dolarů na základě upraveného zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA). 

V první polovině roku 2021 vzrostly tržby společnosti Wish meziročně o 25 % na 1,43 miliardy dolarů. Ve druhém čtvrtletí však jeho příjmy klesly o 6 %. Mobilní aplikace Wish zaznamenala rapidní pokles instalací, a zároveň klesla i průměrná doba strávených na platformě Wish.   

Čistá ztráta se za prvních šest měsíců zvýšila ze 77 milionů dolarů na 239 milionů dolarů, zatímco její ztráta (EBITDA) se zvýšila z 35 milionů dolarů na 146 milionů dolarů. 

Analytici očekávají, že celkové příjmy Wish za celý rok klesnou o 11 %, a výkazy budou i nadále signalizovat červenou. Akcie se nyní mohou zdát jako výhodná koupě, ale jsou levné, a to ze zřejmých důvodů. 


Akcie JD.com jsou též levné, ale z méně zřejmých důvodů

Tržby JD.com vzrostly v roce 2020 o 29 % na 745,8 miliardy juanů (114,3 miliardy dolarů). Tento rok má JD.com 471,9 milionů aktivní uživatelských účtů, což je o 30 % více než tomu bylo v roce 2019. Upravený čistý příjem vzrostl o 57 % na 16,8 miliardy juanů (2,6 miliardy dolarů).   

V první polovině roku 2021 se tržby JD.com zvýšily o dalších 32 % na 457 miliard juanů (70,8 miliard dolarů). JD.com připisoval většinu růstu svých příjmů zejména expanzi do menších čínských měst. 

JD.com se potýkal s menším počtem regulačních zákroků než Alibaba, a pravděpodobně těžila z nových antimonopolních omezení, která brání jejímu rivalovi uzavírat exkluzivní partnerství výhradními partnery, a to v oblasti e-commerce. 

Analytici očekávají, že se výnosy JD.com tento rok zvýší o 28 %, ale jeho upravené zisky klesnou asi o 20 %. Akcie se zdají relativně levné, ale jejich ocenění by mohla zůstat pod tlakem, pokud Čína bude i nadále brzdit růst svých vlajkových technologických společností. 


Jasným vítězem je JD.com 

Silná závislost společnosti Wish na levných čínských produktech je znepokojující, zároveň se potýká s problémy v oblasti kvality produktů a neefektivní logistiky. Naproti tomu JD.com zůstává podhodnoceným růstovým titulem, který by mohl překvapit. 


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05