Státní rozpočet vykázal ke konci července schodek ve výši 192,7 miliardy korun. To je o 86,7 miliard méně než za prvních sedm měsíců loňského roku. Může za to zvýšení daňových výnosů o 17 procent a meziroční pokles výdajů. Zhoršení salda v porovnání s červnem jde na vrub zejména mimořádné valorizaci důchodů. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí.
„Po červnovém zlepšení salda rozpočtu stát v červenci hospodařil s očekávaným mírným deficitem okolo 10 miliard. Celkový schodek 193 miliard je zlepšením salda o 87 miliard oproti loňskému roku, který ale určitě není měřítkem, se kterým se chceme porovnávat,“ uvedl k červencovým číslům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Podle něho je na výdajové straně patrná silná investiční aktivita, která pokračuje už třetí měsíc v řadě. „Hlavně státní fondy dopravní infrastruktury a životního prostředí získaly už o více než 10 miliard více než v loňském rekordním roce.
Na příjmové straně se v červenci díky čtvrtletním plátcům tradičně daří inkasu z DPH, které se stejně jako inkaso příjmových daní letos vyvíjí nad očekávání dobře a vláda mohla tyto nové daňové příjmy novelou rozpočtu využít k financování zejména pomoci s rostoucími cenami energií,“ dodal Stanjura.
Příjmy státního rozpočtu stouply ke konci července o skoro 75 miliard, což je o necelých 9 procent meziročně více. K tomu nejvíce přispěly výnosy daňových příjmů včetně pojistného s kladným příspěvkem všech hlavních položek, především daně z přidané hodnoty, pojistného, daní z příjmů právnických osob a spotřebních daní, píše ministerstvo v tiskové zprávě.
Celkové výdaje státního rozpočtu meziročně klesly o necelých 12 miliard, z toho běžné o 20,3 miliardy korun. Běžné výdaje, i přes navýšení životního a existenčního minima, dávek na bydlení, mimořádnou valorizaci všech důchodů, či jiných sociálních dávek, a výdaje související se solidární pomocí uprchlíkům, snížily především nižší výplaty protiepidemické pomoci. Naopak kapitálové výdaje překročily loňskou skutečnost o 8,4 miliardy.
Ministr financí Zbyněk Stanjura předložil vládě novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok se zvýšeným schodkem o 50 miliard korun oproti původnímu návrhu. Stát by tak měl letos hospodařit s deficitem do 330 miliard korun.
-red-