Search
Close this search box.

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl. Stát hospodařil s deficitem skoro 193 miliard

Státní rozpočet vykázal ke konci července schodek ve výši 192,7 miliardy korun. To je o 86,7 miliard méně než za prvních sedm měsíců loňského roku. Může za to zvýšení daňových výnosů o 17 procent a meziroční pokles výdajů. Zhoršení salda v porovnání s červnem jde na vrub zejména mimořádné valorizaci důchodů. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí.


„Po červnovém zlepšení salda rozpočtu stát v červenci hospodařil s očekávaným mírným deficitem okolo 10 miliard. Celkový schodek 193 miliard je zlepšením salda o 87 miliard oproti loňskému roku, který ale určitě není měřítkem, se kterým se chceme porovnávat,“ uvedl k červencovým číslům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle něho je na výdajové straně patrná silná investiční aktivita, která pokračuje už třetí měsíc v řadě. „Hlavně státní fondy dopravní infrastruktury a životního prostředí získaly už o více než 10 miliard více než v loňském rekordním roce.

Na příjmové straně se v červenci díky čtvrtletním plátcům tradičně daří inkasu z DPH, které se stejně jako inkaso příjmových daní letos vyvíjí nad očekávání dobře a vláda mohla tyto nové daňové příjmy novelou rozpočtu využít k financování zejména pomoci s rostoucími cenami energií,“ dodal Stanjura.

Příjmy státního rozpočtu stouply ke konci července o skoro 75 miliard, což je o necelých 9 procent meziročně více. K tomu nejvíce přispěly výnosy daňových příjmů včetně pojistného s kladným příspěvkem všech hlavních položek, především daně z přidané hodnoty, pojistného, daní z příjmů právnických osob a spotřebních daní, píše ministerstvo v tiskové zprávě.

Celkové výdaje státního rozpočtu meziročně klesly o necelých 12 miliard, z toho běžné o 20,3 miliardy korun. Běžné výdaje, i přes navýšení životního a existenčního minima, dávek na bydlení, mimořádnou valorizaci všech důchodů, či jiných sociálních dávek, a výdaje související se solidární pomocí uprchlíkům, snížily především nižší výplaty protiepidemické pomoci. Naopak kapitálové výdaje překročily loňskou skutečnost o 8,4 miliardy.

Ministr financí Zbyněk Stanjura předložil vládě novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok se zvýšeným schodkem o 50 miliard korun oproti původnímu návrhu. Stát by tak měl letos hospodařit s deficitem do 330 miliard korun.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05