Search
Close this search box.

Rusko stahuje část vojsk od ukrajinských hranic a akciové trhy ožívají

Částečné opadnutí napětí na rusko-ukrajinské hranici se odrazilo v posílení akciových trhů v Evropě a Spojených státech. Asijské burzy na zprávu zatím prakticky nereagovaly. Odborníci ale varují, že nemusí jít o setrvalý stav.


Indexy významných akciových burz v Evropě i Spojených státech zamířily během úterního obchodování vzhůru. Reagovaly tak na informace o tom, že Rusko ukončilo vojenská cvičení v blízkosti hranic s Ukrajinou a část vojsk stáhlo na základny.

Z evropských burz nejvíce posílila ta ve Frankfurtu nad Mohanem, jejíž souhrnný index DAX přidal bezmála dvě procenta. O 1,86 procenta zpevnil pařížský index CAC 40 a o více než procento rostl také londýnský index FTSE 100. Panevropský index Stoxx 600 pak přidal téměř 1,5 procenta.

Podobně reagovaly trhy také na druhé straně Atlantiku, když hlavní index newyorské burzy S&P 500 zpevnil o více než procento, technologický Nasdaq přidal téměř 1,7 a Dow Jones Industrial Average přibližně jedno procento.

Podle expertů ale oživení na akciových trzích může mít jen krátkého trvání. A to i v případě, že se podaří napětí mezi Ruskem a Ukrajinou zcela deeskalovat. „Pokud se Rusko a Ukrajina ozbrojenému konfliktu vyhne, může přijít krátkodobá rally na trzích. Ale ve vzduchu je stále mnoho rizik a obav, které budou dlouhodobější růst akcií brzdit,“ uvedl pro portál Yahoo! Finance George L. Ball, šéf poradenské společnosti Sanders Morris Harris.

Za největší riziko mimo geopolitické faktory Ball považuje přetrvávající vysokou inflaci, která zřejmě bez tvrdšího zásahu americké centrální banky nepomine. Silná měnová restrikce, se kterou zatím trhy nepočítají, by však akcie mohla poslat do hlubších červených čísel. Alespoň z krátkodobého pohledu.


Semenova, Yahoo! Finance
Jain, Mathew, Reuters
Nasr, Wagner, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00